Dzisiejszy Plac Karola Marcinkowskiego w Gostyniu stanowił dawniej teren targowiska miejskiego. Już w początkach XIX w. powstały przy nim oberże oferujące handlującym zarówno noclegi, jak i posiłki. Jednym z pierwszych takich przybytków była oberża prowadzona przez Jana Kuleszę.
Właściciel obiektu był napoleońskim żołnierzem w randze kapitana. W jego lokalu gościł doktor Karol Marcinkowski i przez kilka lat odbywały się spotkania członków Kasyna Gostyńskiego, organizacji propagującej idee pracy organicznej oraz integrującej polskie społeczeństwo.
Po śmierci kapitana Kuleszy w 1856 r. budynek kupiła rodzina Jankiewiczów, która kontynuowała działalność hotelarsko-gastronomiczną pod nazwą "Hotel Poznański". W czasie powstania wielkopolskiego i po jego pomyślnym zakończeniu w budynku przy dawnej ulicy Targowisko 10 mieściły się pierwsze organa polskiej władzy - Powiatowa Rada Ludowa oraz Powiatowa Komenda Straży Ludowej.
W 1959 r. na ścianie dawnego hotelu umieszczono tablicę upamiętniającą kapitana Kuleszę, doktora Marcinkowskiego i pierwsze polskie władze miasta z lat 1918-1919. Fundatorami tablicy byli oficerowie rezerwy Ziemi Gostyńskiej.