Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Zagłoba

Imć Onufry Zagłoba tu jednak nie bywał

Wioska o sarmacko brzmiącej nazwie początkowo posiadała tylko drewnianą kapliczkę krytą strzechą. Mieściła się ona na terenie dzisiejszego cmentarza i dotrwała do czasów wojny, potem rozebrali ją Rosjanie. Jednakże staraniem fundatorów Jana i Marii Kleniewskich już w 1907 r. poświęcono kamień węgielny pod murowany kościół. Budowa trwała bardzo długo, bo aż 30 lat. Budynek w stanie surowym stanął w 1938 r., ale konsekracji dokonał Kardynał Stefan Wyszyński dopiero w 1948 r.

Świątynia zbudowana jest z palonej cegły z granitowymi wstawkami. Dominują elementy stylu neoromańskiego. Kościół ma to samo wyposażenie, co w chwili zbudowania, czyli w 1939 r. Warto zaznaczyć też, że rodzina Kleniewskich była herbu Zagłoba i stąd nazwa wioski, ponieważ do 1947 r. nazwa ta brzmiała Dratów.

Zaproponował: AniaiJurek

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

sonia27 środa, 21 marca 2012, 17:34
Mimo,że kościół pw. NMP Królowej Polski w Zagłobie nie jest stary, jest jedną z najbardziej niezwykłych budowli sakralnych na Lubelszczyźnie.Na szczególną uwagę zasługuje: prezbiterium świątyni zdobione freskami przedstawiającymi ukoronowanie NMP - autorstwa kazimierskiego malarza Antoniego Michalaka.

Miejsca w okolicy

Zagłoba
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na