Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Krzepielów

Kościół św. Marcina

Pierwsze informacje na temat kościoła pochodzą z dokumentów archidiakonatu głogowskiego. Wynika z nich, że w miejscowości znajdował się kościół wzniesiony w 1399 r. Obecna świątynia wzniesiona w stylu gotycko-renesansowym w początkach XVI w. Zbudowana została z cegły i kamienia polnego z przylegającą od zachodu kwadratową wieżą. Wewnątrz świątyni znajduje się między innymi: płaskorzeźba św. Jana Chrzciciela, który jako chłopiec czerpie wodę ze źródła, obraz Św. Marcina, renesansowa kamienna ambona czy zdobione epitafium kamienne z XVIII w. Zuzanny Magdaleny baronowej Schweinitz na Krzepielowie.

Niewątpliwie na szczególna uwagę zasługują cztery kamienne sarkofagi oraz kartusze herbowe umieszczone nad nimi na ścianie. Sarkofagi zawierały szczątki właścicieli Krzepielowa: 
- Urszuli Heleny baronowej von Schweinitz (18.II.1688r.-9.V.1726r.);
- Hansa Christopha barona von Schweinitz (17.X.1688r.-20.XII. 1730r.);
- Johanny Urszuli baronowej von Posadowsky (1.XII.1716r.-22.IX.1746r.);
- Adama Melchiora barona von Kottwitz (18.VI.1709r.-30.II.1777r.).
Sarkofagi znajdują się na zewnątrz świątyni dog zadaszeniem. Teren kościoła ogrodzony jest kamienno ceglanym murem.

Zaproponował: WWAT

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Krzepielów
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na