Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: miejsca pamięci i pomniki Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego

Ostrowiec Świętokrzyski

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego

Nowy pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego Ostrowcu Świętokrzyskim stanął w 1992 roku staraniem bardzo wielu ludzi. Znajduje się w Parku Miejskim noszącym imię tego wielkiego wodza. Ma teraz inną lokalizację niż poprzedni, stoi na placu przy skrzyżowaniu ulic A. Mickiewicza i H. Sienkiewicza. Pierwotny pomnik Piłsudskiego z 1932 roku znajdował się w innej części parku. Przetrwał II wojnę światową, ale pod koniec lat 50. XX wieku został rozebrany na polecenie ówczesnych władz Ostrowca i pozostał po nim pamiątkowy głaz z tablicą o stosownej treści.

Za sprawą tutejszego Związku Strzeleckiego w Ostrowcu Świętokrzyskim, od kilku lat znicze pod pomnikiem marszałka odpalane są w Święto Niepodległości od Ognia Niepodległości, zapalanego na cmentarzu wojskowym w Kostiuchnówce na Wołyniu. Stanowi to nawiązanie do przedwojennej tradycji, bo to właśnie tam walczyły wszystkie trzy brygady Legionów Polskich.

Zaproponował: sonia27

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Ostrowiec Świętokrzyski
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na