Monumentalny spichlerz, wzniesiony z czerwonej cegły u zbiegu ulic Łaziennej i Ciasnej, był pierwotnie okazałym budynkiem mieszkalnym. Został wzniesiony w II poł. XV w. przez Henryka Hitfelda - burmistrza toruńskiego. W 1518 r. Kamienicę kupił Franciszek I Esken. Od tego momentu w rękach rodziny Eskenów budynek był użytkowany przez 200 lat. W roku 1590 Eskenowie przebudowali go, nadając mu charakter rezydencjonalny w stylu renesansowym. Pierwotnie był wzniesiony w stylu gotyckim.
Od 1703 r. rezydencja zmieniała wielokrotnie właścicieli. Między innymi była w posiadaniu kupca Samuela Schiedlera, a później Walentego Mariańskiego oraz rodziny Friese. Rok 1825 to następni właściciele (Jan Telka z żoną), a tym samym remont budynku z adaptacją go na magazyn. W roku 1844 budynek nabyła firma kupiecka L. Damman i Kordes, która już całkowicie przebudowała kamienicę na spichlerz. W takiej formie architektonicznej przetrwał do dziś.
Obecnie w budynku mieści się Muzeum Archeologii i Historii. Do jego wnętrza prowadzi wspaniały, renesansowy portal wykonany z szarego piaskowca. Autorem tego działa był pochodzący z Gdańska - Willem van den Blocke. Portal powstał około roku 1590, podczas przebudowy kamienicy przez Eskenów, znajduje się na nim ich herb rodowy. Przechodzili przez wieki pod nim Eskenowie, kupcy, może i my się przejdźmy....