Cmentarz parafialny w Kokaninie położony jest po lewej stronie szosy Konin – Kalisz przy granicy z sąsiednią wsią Niedźwiady. Założony został pod koniec XIX w. przez proboszcza parafii ks. Kazimierza Tyszkowskiego, budowniczego neogotyckiej świątyni pw. św. Marii Magdaleny, który zmarł w 1889 r. i został tu pochowany. Jego następca ks. proboszcz ks. Józef Szafnicki na cmentarzu wybudował w 1895 r. Drogę Krzyżową, w postaci kapliczek murowanych z kamienia polnego, we wnękach których są krzyże drewniane z numerami stacji. Obecnie kapliczki są wkomponowane w ogrodzenie cmentarza.
W drugiej części cmentarza znajduje się druga, bardziej okazała Droga Krzyżowa z 1934 r. Powstanie jej zawdzięcza się ks. proboszczowi Bekierowi, który po pielgrzymce do Palestyny stworzył w Kokaninie symboliczną Ziemię Świętą W centralnym punkcie jest Golgota - na usypanym pagórku są trzy krzyże. Poniżej jest Jordan – utworzony mały stawek z wyspą oraz polichromowaną rzeźbą pelikana karmiącego krwią ze swojej piersi troje piskląt (symbol ofiarnego poświęcenia Chrystusa). Jest też stiukowa rzeźba Zwiastowania – przed stojącym aniołem klęcząca w pochyleniu Maryja.
Całość otaczają większe, niż te z 1895 r., kaplice Drogi Krzyżowej wymurowane z kamienia polnego. W kaplicach są prostokątne płaskie wnęki (120 x 80 cm), w których są stiukowe, polichromowane odlewy rzeźb przedstawiające sceny Męki Chrystusa. Wiele tych rzeźb już jest mocno zniszczona i konieczna jest ich restauracja. Wśród kaplic jest ustawiona na postumencie rzeźba Najświętszego Serca Jezusowego. Otoczenie „Ziemi Świętej” jest zadbane dzięki pracy społecznej parafian, mieszkańców Kokanina.