Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Warszawa

Kamienica Karola Schmitta

Kamienica Karola Schmitta to budynek przy ulicy Świętojańskiej 5 na Starym Mieście. Dom ten nazywa się również kamienicą Gautierów od nazwiska jego właścicieli z XVIII w. Zanim jednak powstał obiekt, który możemy dziś oglądać, istniało w tym miejscu kilka innych budynków.

Początkowo w miejscu kamienicy Schmitta stały dwa oddzielne budynki. Pierwszy z nich, sąsiadujący z numerem 3, powstał w połowie XV w. Wzniosła go tutaj rzemieślnicza rodzina Krasków. W 1566 r. ówczesny właściciel Jan Kotek rozebrał dom Krasków, a w jego miejscu zbudował nowy. Kamienica była dwuosiowa, jednotraktowa, o sklepionych piwnicach. Drugi budynek był najpierw drewnianą budowlą należącą od końca XV do pierwszej połowy XVII w. do balwierzy służących księżom kościoła farnego. W jego miejscu w 1628 r. ksiądz Jan Mróz zbudował murowaną kamienicę.

Obie kamienice do pierwszej połowy XVIII w. kilkakrotnie zmieniały właścicieli. Wówczas budynki te nabył Karol Schmitt, który w 1728 r. połączył je, jednocześnie gruntownie przebudowując.

Powstała trzypiętrowa kamienica o ujednoliconej, siedmioosiowej elewacji. Na parterze usytuowano centralnie portal z drzwiami, a po bokach znalazły się dwa sklepy, do których prowadziły wejścia z korytarza. W XIX w. nadbudowano kamienicę dodatkowym czwartym piętrem.

Kamienica Schmitta zniszczona została podczas powstania warszawskiego do poziomu parteru. Ruiny rozebrano do piwnic, na których stanęła rekonstrukcja budynku autorstwa arch. Haliny Kosmólskiej. Prace nad odbudową trwały w latach 1953-1956. Kamienicy przywrócono wygląd, jaki otrzymała podczas przebudowy w 1728 r.

Dziś w kamienicy mieści się Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy.

Zaproponował: zbyszekF60

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Warszawa
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na