Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Warszawa

Ulica Powązkowska

Był to niegdyś trakt polny prowadzący z Warszawy przez wieś Powązki obok słynnego założenia ogrodowego Izabeli Czartoryskiej do folwarku Parysów, zwanego też Paryżem.

W 1790 r. przy początkowym odcinku drogi założono Cmentarz Powązkowski i wybudowano niewielki kościół pw. św. Karola Boromeusza. Pod koniec XVIII w. drogę nazywano Powązkowską lub Powązkową. W 1794 r. w znacznej części zniszczono Powązki Czartoryskich, budując system umocnień w postaci 16 baterii z 24 działami.

Podczas Insurekcji Kościuszkowskiej toczyły się tu bardzo zaciekłe walki (26 i 28 sierpnia) z nacierającymi wojskami pruskimi. Pod koniec drugiej dekady XIX w. przy Powązkowskiej urządzono dwa obszerne obozy wojskowe: letni dla dwóch dywizji piechoty i artyleryjski oraz wybudowano we wsi Powązki fabrykę tabaczną. W tym też czasie w pobliżu dawnego ogrodu Czartoryskich – koło miejscowości Czarny Dwór – znajdował się most nad dość szerokim kanałem.

W drugiej połowie XIX w. obóz letni przerobiono na koszary i składy wojska rosyjskiego, cmentarz został kilkakrotnie powiększony, zaś kościół rozbudowany. Na początku XX w. przeprowadzono do cmentarza linię tramwaju elektrycznego, którą – po wybudowaniu w 1930 r. wiaduktu – przedłużono do Cmentarza Wojskowego (założonego w 1913 r.). Za Cmentarzem Powązkowskim przy Tatarskiej utworzono niewielki cmentarz muzułmański.

W 1916 r. Powązki zostały włączone do Warszawy. W latach 1939 i 1944 zabudowa ulicy została w większości zniszczona, ocalały tylko składy wojskowe.

Obecnie – pierwsze z nich powstały tu w połowie XIX w. – znajdują się tu liczne wytwórnie kamieniarskie nagrobków i pomników nagrobnych.

Zaproponował: casenove

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Warszawa
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na