Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Warszawa

Ulica Ordynacka

Jest to ulica idąca od Okólnik do Nowego Światu.

Pierwotnie była to droga prowadząca od Nowego Światu  do pałacu ordynatów Ostrogskich, zaplanowana jako oś szerszego założenia urbanistycznego przez Tylmana z Gameren, zrealizowana jako fragment tego założenia. Od 1739 r. stanowiła główną ulicę jurydyki Ordynackiej. W połowie XVIII w. była gęsto zabudowana po stronie północnej między pałacem i wylotem ulicy Aleksandria (obecnie ulica Kopernika).

Na rogu Ordynackiej i Aleksandrii znajdowała się obszerna karczma. Po stronie południowej rozciągały się ogrody mieszczan. W drugiej połowie XVIII w. wzdłuż Ordynackiej u wylotu Aleksandrii i Wróblej (drugi odcinek ulicy Kopernika) stał most drewniany. Pod koniec XVIII w. przy Ordynackiej znajdował się pałac, dom murowany i dwa dworki. Od czasów Królestwa Kongresowego do 1935 r. przy rogu Ordynackiej i Nowego Światu mieściło się targowisko „Na Ordynackiem”.

Ulica została zabudowana w drugiej połowie XIX w. W 1882 r. po nieparzystej stronie Ordynackiej na posiadłości Ludwika Krasińskiego przeprowadzono nową ulicę Okólnik, stawiając jednocześnie przy rogu obu ulic budynek cyrku i prowadząc schody łączące Ordynacką z Tamką. Z tych czasów pochodzi też zakład św. Wincentego a Paulo, który znajdował się pod nr 4.

W ukończonym w 1913 r. gmachu przy ulicy Okólnik 9, wybudowanym wg projektu Nagórskiego, umieszczono Bibliotekę i Muzeum Ordynacji Krasińskich. Biblioteka posiadała około ćwierć miliona tomów i sześć tysięcy rękopisów. W muzeum znajdowała się też zbrojownia Krasińskich.

Biblioteka została zniszczona podczas II wojny światowej. We wrześniu 1939 r. spłonął cyrk i kilka domów. Reszta zabudowy została zniszczona w 1944 r. Odbudowano ją w latach 1950-53 - najpierw na początku odcinka od Nowego Światu, a ok. 1960 r. na dalszym, po stronie parzystej.

Zaproponował: casenove

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Warszawa
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na