Na deptaku w Rynku w niedalekiej odległości od kościoła pw. św. św. Apostołów Piotra i Andrzeja znajduje się kamienna figura św. Wawrzyńca. Figura św. Została ona ufundowana w 1752 r. przez dziedzica dóbr jedlińskich biskupa Stanisława Andrzeja Załuskiego. W 2007 r. została odrestaurowana.
Rzeźba św. Wawrzyńca upamiętnia diakona i męczennika chrześcijańskiego, świętego kościoła katolickiego. O pochodzeniu i życiu św. Wawrzyńca niewiele zachowało się źródeł. Prawdopodobnie pochodził z Hiszpanii. Był on rzymskim duchownym i współpracował z papieżem Sykstusem II, który pozostawił jemu administrowanie dobrami kościelnymi. Działo to się z w czasie panowania cesarza Waleriana w latach 253-260, który podżegał do prześladowania chrześcijan.
W dniu 6 sierpnia został aresztowany papież i diakon Wawrzyniec. Wcześniej duchowny spodziewając się aresztowania cały majątek rozdał chorym i ubogim. Carscy urzędnicy chcieli przejąć majątek kościelny i przekazać go cesarzowi. Torturami chcieli zmusić Wawrzyńca do ujawienia jego wysokości i pokazania skarbów. Sędziowie chcieli zobaczyć skarby kościoła, więc Wawrzyniec wskazał na grupę ubogich i chorych i powiedział „Oto są skarby kościoła”.
Zginął 10 sierpnia męczeńską śmiercią w Rzymie na via Tiburtina na rozżarzonej do czerwoności kracie. Święty Wawrzyniec jest czczony jako patron ubogich, piekarzy, kucharzy i bibliotekarzy.