Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Inowrocław

Tężnia solankowa

Inowrocławska tężnia solankowa usytuowana jest w Parku Solankowym. Jej budowa rozpoczęła się w 1994 roku, a ostateczne otwarcie nastąpiło w roku 2001. Ma ona kształt dwóch połączonych ze sobą wieloboków o łącznej długości 300 metrów i 9 metrów wysokości. Jest drugą co do wielkości tężnią w Polsce oraz trzecią z racji chronologii powstania. Konstrukcja obiektu składa się z drewna i gałęzi tarniny, po której spływa solanka doprowadzana za pomocą pomp. Następnie jest ona odparowywana, tworząc w najbliższym otoczeniu leczniczy aerozol. W skład owej solanki wchodzą - oprócz znanej wszystkim soli (chlorek sodu) - jony siarczanowe i chlorkowe, żelazo, cynk, magnez oraz wapń. Wytworzony w ten sposób mikroklimat wykorzystywany jest zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu wielu schorzeń. Są to przede wszystkim schorzenia górnych dróg oddechowych, nadciśnienia tętniczego, rozedmy płuc, alergii czy reumatologii.

Wzdłuż całego inhalatorium znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać możemy Park Solankowy (wstęp na taras jest płatny). Obiekt przyciąga mnóstwo kuracjuszy i spacerowiczów, którzy przysiadają na wielu ławeczkach położonych w pobliżu. Oprócz tego w najbliższym otoczeniu znajduje się plac do gry w minigolfa i kręgle, urządzenia do ćwiczeń, plac zabaw dla dzieci oraz Aleja Dębów Gwiazd. Są tu drzewka posadzone między innymi przez Wojciecha Kilara, Krzysztofa Pendereckiego, Natalię Kukulską, Justynę Steczkowską, Zbigniewa Wodeckiego, Grzegorza Turnaua, Zbigniewa Zamachowskiego, Wojciecha Malajkata, Macieja Stuhra, Bogusława Lindę, Olgę Bończyk, Joannę Brodzik, Irenę Kwiatkowską, Irenę Szewińską i innych.

W pobliżu tężni w ostatni weekend lipca organizowana jest coroczna "Inowrocławska Noc Solannowa". Jest to koncert z udziałem Grzegorza Turnaua i zaproszonych przez niego artystów. Jest to niejako podróż sentymentalna do czasów dzieciństwa, którego dużą część artysta spędził w Inowrocławiu u swojej babci. Śpiewane są wtedy między innymi piosenki z płyty zatytułowanej "Ino" poświęconej miastu i wspomnieniom z nim związanym. Wstęp na imprezę jest wolny.

Zaproponował: inomaniak

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Inowrocław
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na