Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Chodzież

Najstarsza szkoła w mieście

Skąpe wiadomości na temat początków szkolnictwa w mieście można znaleźć w monografii „Dzieje Chodzieży” wydanej pod redakcją Stefana Chmielewskiego w 1998 r. Dowiadujemy się z niej , że już w 1508 r. istniała w Chodzieży szkółka parafialna, wspierana finansowo przez bogatych chodzieskich kupców. W okresie pod zaborem pruskim istniały trzy szkoły podstawowe, tzw. ludowe, zgodnie z podziałem wyznaniowym, katolicka, ewangelicka i żydowska. W 1899 r. rejencja w Bydgoszczy zniosła podział wyznaniowy szkół chodzieskich i wprowadziła jedną wspólną szkołę, całkowicie utrzymywaną z budżetu miejskiego. Zaraz potem postanowiono wybudować jeden wspólny gmach dla szkoły ludowej.

Budowa skończyła się w 1903 r. i od 3 listopada zaczęły się w nowej szkole zajęcia. Nadal jednak utrzymano w niej podział wewnętrzny według wyznań. W 1910 r. w szkole uczyło się 1271 uczniów ( w katolickiej – 605, ewangelickiej – 648, żydowskiej – 18). 4 lata później ilość uczniów w szkole katolickiej przewyższyła liczbę uczniów ewangelickich i trzykrotnie zmalała w szkole żydowskiej. Było to wynikiem postępującej polonizacji Chodzieży oraz emigracji ludności żydowskiej na Zachód i za ocean.

Po I wojnie światowej w 1919 r. w budynku mieściły się dwie szkoły: powszechna katolicka, której dyrektorem został Ferdynand Porscha oraz protestancka z dyrektorem Wilhelmem Fratzkim. Natomiast w 1920 r. dyrektorem całej szkoły został Franciszek Nowacki, który w 1933 r., po 42 latach pracy w szkolnictwie odszedł na emeryturę.

W 1933 r. na wniosek dyrektora Nowackiego, Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego nadało szkole imię ks. Stanisława Staszica. Z tej okazji na ścianie frontowej budynku wmurowano tablicę z wykutym w piaskowcu wizerunkiem patrona. Niemcy po wkroczeniu do miasta we wrześniu 1939 r., tablicę zniszczyli.

W czasie okupacji budynek szkolny zamieniono na szpital wojenny. Po wyzwoleniu w styczniu 1945 r. Chodzieży, przystąpiono do organizacji szkolnictwa i już 21 marca rozpoczęto zajęcia szkolne w budynku. 31 maja 1973 r. reaktywowano imię Stanisława Staszica. 31 maja 2003 r. zainaugurowano obchody 100-lecia jubileuszu powszechnego szkolnictwa podstawowego w Chodzieży, które zakończyły się 3 listopada tegoż roku, równo w 100 lat od rozpoczęcia roku szkolnego w wybudowanej szkole trzech wyznań. Przy tej okazji nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej z popiersiem patrona szkoły.

Zaproponował: Kajtek

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Chodzież
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na