Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Chodzież

Pod żagle i na narty

Chodzież jest miastem znanym przede wszystkim z zakładów porcelany i porcelitu. 

W jej granicach administracyjnych leżą trzy jeziora. Nad największym z nich, Chodzieskim, powstało kąpielisko oraz przystanie żeglarskie i motorowodne. Na południe i zachód od miasta rozciągają się rozległe tereny leśne. Szczególnie atrakcyjny jest ich fragment przylegający od południowego zachodu, porastający kompleks wzniesień morenowych o bardzo urozmaiconej rzeźbie z licznymi dolinami i grzbietami. Wytyczono tu kilka ciekawych szlaków pieszych.

Od dawna pojawiały się pomysły, aby ten atrakcyjny teren wykorzystać do uprawiania narciarstwa. Oczywiście przy odpowiedniej pokrywie śnieżnej zawsze można tu odbywać wycieczki na nartach biegowych. Amatorów narciarstwa zjazdowego ucieszyło otwarcie w 2004 r. wyciągu na górze Talerz (132 m n.p.m.), ze stokiem o długości 300 m. Ciekawostką jest, że dojeżdża się do niego z góry, drogą od szosy poznańskiej, a nie tak jak zazwyczaj - do dolnej stacji wyciągu. Ze stoków Talerza przez cały rok można oglądać wspaniałe widoki na Chodzież i jezioro.

Szwajcaria Chodzieska - Gontyniec Trzy elementy – polodowcowa rzeźba terenu, jeziora i lasy powodują, że okolice Chodzieży nazywane są Szwajcarią Chodzieską. Obszar między Oleśnicą i Chodzieżą a Szamocinem i Margoninem zaliczany jest do najładniejszych w Wielkopolsce. Przyrodniczą atrakcją Ziemi Chodzieskiej są lasy bukowo-dębowe rosnące wokół wzniesienia morenowego - najwyższego w tej okolicy - Gontyńca (191,5 m n.p.m.). Zbocza Gontyńca przecinają liczne jary i wąwozy, w których wiją się strumyki. Całość tworzy niezwykle urokliwy zakątek krajobrazu Szwajcarii Chodzieskiej. Najstarszy drzewostan bukowy w tej okolicy ma ponad 160 lat i pokrywa powierzchnię około 190 ha. Rodowód tego drzewostanu sięga XIX wieku, kiedy to Mateusz Grudziński, właściciel Chodzieży i okolicznych dóbr, zabronił swoim osadnikom wycinki buków i dębów. Lasy te stanowią dobrą ostoję dla zwierzyny. Licznie występują tu dziki, jelenie, sarny.(kajtek)

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Chodzież
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na