Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Warszawa

Kamienica Małodobrych

Kamienica Małodobrych należy do zespołu kamienic tworzących stronę Barssa Rynku Starego Miasta. Oznaczona jest dziś numerem 12.

Pierwsze informacje o stojącym tu domu pochodzą z lat 1444-1459. Prawdopodobnie był to wówczas po części drewniany, po części murowany budynek należący do Macieja Koszanogi (lub Hafftera). Całkowicie murowany budynek postawiła w tym miejscu w początkach XVI w. rodzina Małodobrych. Była to wówczas dwupiętrowa kamienica o dwóch traktach, którą z oficyną łączył ganek na wysokości pierwszego piętra. W XVII w. jej właścicielami byli członkowie rodziny ówczesnego burmistrza Starego Miasta Czerskiego. W drugiej połowie XVIII w. nadbudowana została o jedno piętro, do dzisiejszej wysokości. Od kamienicy głównej odchodziły zabudowania gospodarcze dzielące zaplecze na dwa podwórza oraz łączące się z tylnym domem przy dzisiejszej ulicy Brzozowej.

Spośród wielu właścicieli kamienicy w XIX i XX w. należy wymienić Konfraternię Literacką, która posiadała dom w latach 1784-1853 i za czasów której przebudowana została fasada (jej autorem był prawdopodobnie Henryk Afarconi).

W 1928 r. przeprowadzono remont budynku, podczas którego nową polichromię na elewację naniósł jego ówczesny właściciel Edward Okuń. Odsłonięto wtedy także drugi portal z archiwoltą ze zwornikiem z literami IHS. Po zniszczeniach z 1944 r. kamienica odbudowana została dość wiernie w latach 1952-1953. Prowadzący odbudowę arch. Teodor Bursche uwzględnił w projekcie zarówno wygląd nadany jej w połowie XIX w., jak i zmiany z 1928 r.

Obecnie pomieszczenia kamienicy łączą się z sąsiednim budynkiem numer 14 i mieszczą Hotel "Old Town Apartments".

Zaproponował: zbyszekF60

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

rk1909 piątek, 12 kwietnia 2013, 15:05
Pomiędzy Krzysztofem Małodobrym, a Czerskimi właścicielami kamienicy byli: Tomasz i Jan Walenty Kociszewscy oraz Minasowicze (rodzina pochodzenia ormiańskiego).

Miejsca w okolicy

Warszawa
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na