Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Warszawa

Kamienica Fukierów

Pierwsze wzmianki o zabudowie tej działki przy Rynku Starego Miasta pochodzą z XV w. Wówczas prawdopodobnie stały tu dwa drewniane domy. Oba spłonęły podczas wielkiego pożaru w 1544 r. Już w 1552 r. na ich miejscu stanęła murowana kamienica, której budowniczym był Jerzy Korb, który wykupił ten teren. Kamienica ta nosiła cechy panującego wówczas stylu gotyckiego. W XVII w. właścicielem budynku był ówczesny burmistrz Starego Miasta Baltazar Strubicz. Z jego inicjatywy kamienicę przebudowano w 1647 r. Efektem tej modernizacji było m.in. połączenie gankami budynku głównego z oficyną od strony ulicy Piwnej. Według źródeł z 1661 r. dom liczył trzy kondygnacje, a przez całą szerokość biegła niska sień o drewnianym sklepieniu. W 1718 r. w kolejnej przebudowie zleconej przez ówczesnego właściciela, superintendenta ceł królewskich, Jana Ernesta Schindlera, dodano dodatkowe piętro, a dziedziniec wewnętrzny okrążyły krużganki z kutymi balustradami. W drugiej połowie XVIII w. budynek stał się własnością kupca Jakuba Rabego, który zlecił Szymonowi Bogumiłowi Zugowi jego przebudowę. Zmianie uległ wówczas wygląd fasady oraz powstały polichromie na pierwszym piętrze, które istniały do zniszczenia kamienicy w 1944 r.

W 1810 r. właścicielami kamienicy została rodzina Fukierów, znanych warszawskich handlarzy win. Już w 1818 r. z inicjatywy Floriana Fukiera odnowiono dziedziniec, a w portalu umieszczono herb rodzinny i inicjały FF. W połowie XIX w. zwiększono pojemność magazynów win poprzez połączenie piwnic kamienicy i sąsiednich budynków. Na początku XX w. budynek poddawano kolejnym modernizacjom, których autorami byli m.in. znani architekci Władysław Marconi i Jarosław Wojciechowski. W 1939 r. została nieznacznie uszkodzona, a w 1944 r. zniszczona do poziomu piwnic z zachowanymi częściowo murami przyziemia z portalami i fragmentami sklepień parteru. Odbudowano ją w latach 1947-1953 według projektu Wacława Podlewskiego, który zachowując ocalałe fragmenty, odtworzył bryłę i fasadę odpowiadającą jej wyglądowi z końca XVIII w.

Dziś w jednej z najpiękniej zrekonstruowanych kamienic przyrynkowych mieści się znana restauracja "U Fukiera", a także siedziba Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz Muzeum Winiarstwa im. Henryka Fukiera.

Zaproponował: zbyszekF60

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

rk1909 poniedziałek, 11 marca 2013, 18:48
A pomiędzy Jakubem Rabe a Florianem Fukierem, właścicielem kamienicy był (pochodzący ze Spisza) Florian Kiliani, z którym to F. Fukier najpierw (w 1791 r.) wszedł w spółkę, a w kilka lat później ożenił się z jego bratanicą, Wiktorią.

Miejsca w okolicy

Warszawa
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na