Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: architektura i sztuka współczesna Chorzowski "drapacz chmur", dziś siedziba jednego z banków

Chorzów

Chorzowski "drapacz chmur", dziś siedziba jednego z banków

Budynek ten wzniesiono na potrzeby Komunalnej Kasy Oszczędności w 1936 roku według projektu inżyniera Stanisława Tabeńskiego. Składa się z dwóch obiektów o bryłach prostopadłościanu. Niski budynek ma wysokość ok. 6 metrów, wykonany jest w konstrukcji żelbetowej o dużych oknach; mieści halę operacyjną dzisiejszego banku. Z kolei bryła wysoka jest w obudowanym szkielecie stalowym, posiada dziewięć pięter z poddaszem i zawiera około 30 wysokostandardowych mieszkań.

Cały zespół budowli jest jednym z pierwszych przykładów funkcjonalizmu w architekturze wysokościowej międzywojennego województwa śląskiego i swym wyglądem nawiązuje do typowych „drapaczy chmur” z wielkich amerykańskich miast początku XX wieku.

Zaproponował: KeepTalking

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Chorzów
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na