Położona w malowniczej dolinie Kamionki wieś (niegdyś miasto) znana jest głównie ze swego kościoła, rzucającego się w oczy każdemu przejeżdżającemu przez miejscowość z racji niezwykle ozdobnego i umiejętnie podkreślonego iluminacją szczytu. Historia Kamionny jest bogata, a miejscowa ludność stara się ją pielęgnować.
W styczniu 1919 r. wieś była areną walk powstańczych. 16 stycznia 1919 r. rozegrała się tu jedna z ważniejszych bitew na tzw. froncie zachodnim Powstania Wielkopolskiego. Rankiem tego dnia wieś została ostrzelana przez niemiecką artylerię, a potem z trzech stron wkroczyły do niej pruskie wojska w liczbie wielokrotnie przekraczającej powstańczą obsadę strategicznego posterunku. Obrońcy Kamionny nie dali jednak za wygraną. Wprawdzie po trzech godzinach walk wycofali się, ale szybko powrócili wzmocnieni wezwanymi z Kwilcza posiłkami.
Powstańców było 80; mieli 2 ckm. Ponad trzystu doskonale uzbrojonych żołnierzy niemieckich kompletnie nie spodziewało się kontrataku. Upojeni zwycięstwem grabili okoliczne domostwa, wypoczywali, nie wystawili nawet posterunków. Ostrzelani i zaatakowani bagnetami zmuszeni zostali do odwrotu. Uciekali w panice, pozostawiając własną broń i amunicję, rannych i poległych. Podczas walk o wieś, jednemu z powstańczych posterunków przy drodze Kamionna-Kwilcz udało się zestrzelić niemiecki samolot obserwacyjny.
Mieszkańcy Kamionny - by uczcić poległych powstańców – ufundowali im piękny pomnik. Pomnik zniszczono w 1939 r., pamięć jednak nie zaginęła. Po wojnie Powstańcy Wielkopolscy zostali patronami miejscowego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, przed którym w 1966 r. wystawiono obelisk z inskrypcją „Młodzież powiatu międzychodzkiego obrońcom poległym za wolność Ojczyzny 1918-1919, 1939-1945”.
Uważnemu obserwatorowi może rzucić się w oczy stylizowany słup graniczny stojący na poboczu drogi, na początku wsi. Jeżeli zatrzymamy się w pobliżu, na przymocowanej do niego tabliczce przeczytamy „Jest czas, który niszczy i pamięć, która ocala. W tym miejscu stał pomnik poświęcony Powstańcom Wielkopolskim i wojakom, zniszczony pod koniec grudnia 1939r. przez Niemców.” Wykonawcą słupa jest Andrzej Mniszek, a wkopały go tu 27.11.2003 dzieci z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kamionnie.
W rocznicę bitwy o Kamionnę odbywa się we wsi inscenizacja batalistyczna zakończona apelem poległych i złożeniem kwiatów na powstańczych grobach.