Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: cmentarze różnych wyznań Cmentarz ewangelicko-augsburski na Woli

Warszawa

Cmentarz ewangelicko-augsburski na Woli

Cmentarz ewangelicko-augsburski na Woli w Warszawie mieści się przy ulicy Młynarskiej. Nekropolia została założona w 1792 r. Pochowanych jest tutaj około 100 tys. osób. W 1835 r. na terenie cmentarza zbudowano kaplicę rodziny Halpertów. Cmentarz Ewangelicko-Augsburski znajduje się na Woli. Aby doń dojść należy z ulicy Żytniej skręcić w ulicę Młynarską. Ulice te swoje nazwy wywodzą od pól obsianych żytem i położonych w sąsiedztwie wiatraków mielących ziarno na mąkę.

Cmentarz powstał w 1792 r. po likwidacji wspólnego cmentarza z Ewangelicko-Reformowanym w rejonie ulic Karmelickiej i Nowolipia. Nastąpiło to w związku z zakazem chowania zmarłych w obrębie miasta. Do czasu założenia odrębnego cmentarza (1841 r.) chowano tu również zmarłych wyznania prawosławnego. Zajmując teren blisko 15 ha, cmentarz podzielony jest na kilkadziesiąt kwater, w których groby są numerowane. Po lewej stronie od wejścia znajduje się duża empirowa kaplica, ufundowana przez Marię ze Słuckich Halpertową dla uczczenia pamięci zmarłego męża. Wzniesiona w latach 1833-35 wg projektu Adolfa Schucha, kaplica przebudowana została w latach 80-tych XIX wieku przez Jana Heuricha ojca i pełni dziś funkcję cmentarnej kaplicy przedpogrzebowej. Dorycki portyk dźwiga trójkątny tympanon z płaskorzeźbami dłuta Pawła Malińskiego wyobrażającymi geniusze śmierci. Figura Chrystusa we wnętrzu kaplicy Halpertów pochodzi z lat 30-tych XX w. i jest repliką rzeźby Lewandowskiego zdobiącej grób rodziny Wedlów.

Oprócz klasycystycznych i neogotyckich mauzoleów rodzin: Geyerów, Dückertów, Mohingenów, Bräunigów, istnieją tu wspaniałe grobowce będące dziełami znakomitych artystów: F. Giecewicza dla rodziny Weiglów, B. Syrewicza dla Joanny Neybaur, T. czajkowskiego dla rodziny Wernerów, E. Wittiga dla Wilhelma Welischa i Jana Heuricha syna dla Karola Temlera. Spoczywają tu również: Samuel Bogumił Linde – autor fundamentalnego Słownika języka polskiego, Michał Szubert – profesor UW i twórca Ogrodu Botanicznego w Warszawie, Wojciech Gerson – artysta malarz, Emil Wedel – przemysłowiec, Szymon Bogumił Zug i Jan Chrystian Kamsetzer – architekci, Franciszek Ksawery Lampi i Zygmunt Vogel – artyści malarze, Jan Chrystian Schuch – botanik i wielu innych.

Zaproponował: km_nida

Opis uzupełnił: casenove 23-04-2012

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Warszawa
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na