Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: zabytkowe budynki Układ urbanistyczny Nowego Miasta (1763)

Drezdenko

Układ urbanistyczny Nowego Miasta (1763)

Położone nad Notecią Drezdenko, dziś liczące niewiele ponad 10 tysięcy mieszkańców jest miastem o ciekawej historii i interesujących zabytkach. Co prawda do dziś nie przetrwały obiekty z okresu średniowiecznego, ale pozostał po tych czasach układ urbanistyczny z rynkiem i wychodzącymi z niego ulicami. Stanowi on założenie Starego Miasta. Jednak nie jest to jedyny rynek w mieście. Drugi z nich noszący dziś nazwę Placu Wileńskiego znajduje się na wschód od Starego Rynku i stanowi centrum Nowego Miasta. Warto poznać historię jego powstania.

Do XVIII wieku Drezdenko sąsiadowało z położoną na wschód twierdzą obronną. Samo założenie przestrzenne miasta opierało się na wytyczonym w średniowieczu układzie ulic i placów. Całość otaczały mury miejskie wykonane z cegły. Z miasta do twierdzy prowadziła przebita w nich na początku XVII wieku tzw. Brama Polska. W czasie walk wojny siedmioletniej twierdzę zniszczono, a władze pruskie zrezygnowały z odbudowy umocnień. W drugiej połowie XVIII wieku rozebrano ruiny twierdzy oraz mury miejskie. Tereny leżące poza nimi przeznaczono pod zabudowę.

W 1763 r. wytyczono układ przestrzenny Nowego Miasta lokowanego pomiędzy Starówką i dawną twierdzą. Centrum tego założenia stanowił duży, prostokątny rynek, a dawna droga prowadząca do twierdzy stała się osią Nowego Miasta. Rozwijające się w końcowych latach XVIII wieku i w wieku XIX Drezdenko oraz napływający tutaj nowi mieszkańcy spowodowali szybką zabudowę nowych ulic. Wśród znajdujących tu budynków dominowały piętrowe kamieniczki, a w bocznych uliczkach parterowe domy.

W początkowych latach XX wieku w zachodniej pierzei Nowego Rynku połączono trzy kamieniczki adaptując je na siedzibę władz miejskich. W 1967 r. obchodzono w Drezdenku 650-lecie nadania praw miejskich. Z tej okazji rynek Nowego Miasta noszący po wojnie nazwę Placu Wileńskiego ozdobił okolicznościowy pomnik z herbem miasta.

Opis uzupełnił: zbyszekF60 08-11-2013

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

bakhita środa, 14 grudnia 2016, 15:01
W związku z nową koncepcją zabudowy, pomnik 650-lecia miasta zniknął z Placu Wileńskiego. Podczas jego rozbierania, w fundamentach stojącego w tym samym miejscu przedwojennego pomnika Brenkenhoffa (na zlecenie Fryderyka II osuszał dorzecze Warty i Noteci) odkryto 13.12.2016 kapsułę czasu zawierajacą numizmaty, dokumenty, plany miasta, gazety i inne druki z lat 80. XIX wieku

Miejsca w okolicy

Drezdenko
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na