Urodzony w Grabonogu Edmund Bojanowski (1814-1871) w młodości chciał zostać zakonnikiem, ale ze względu na zły stan zdrowia nie przyjęto go do klasztoru. Nie przeszkodziło mu to zająć się działalnością dla innych. Niezwykle aktywnie pracował na niwie społecznej i oświatowej, m.in. zakładał biblioteki wiejskie. Najistotniejszym elementem jego działalności stało się tworzenie "ochronek", w których zaniedbane dzieci wiejskie oprócz należytej opieki otrzymywały podstawy wykształcenia i wychowania patriotycznego. Pierwsza z nich powstała w 1850 r. w podgostyńskim Podrzeczu. Dla prowadzenia ochronek Bojanowski założył zgromadzenie Sióstr Służebniczek. W ich domu zakonnym w Luboniu znajduje się otoczony kultem sarkofag Bojanowskiego.
Niestrudzony społecznik w 1999 r. został przez papieża Jana Pawła II ogłoszony błogosławionym. Pamięć o bł. Edmundzie jest w Wielkopolsce żywa, o czym świadczą poświęcone mu pomniki w Gostyniu, Górce Duchownej (tam zmarł), Pępowie, Pleszewie czy Szelejewie.
W Grabonogu - rodzinnej wsi Edmunda Bojanowskiego, znajduje się od 1981 r. muzeum jego imienia, które warto zobaczyć. Jedną z sal poświęcono postaci i działalności błogosławionego. Atrakcją turystyczną są znajdujące się w muzeum zbiory etnograficzne (m.in. stroje ludowe, kolekcja uli, stare narzędzia i maszyny rolnicze, obrazy i rzeźby ludowych twórców). Siedzibą muzeum jest klasycystyczny, niezwykle urokliwy dworek z ok. 1800 r., nakryty wysokim czterospadowym dachem gontowym. Opiekuje się nim Zespół Szkół Rolniczych, zajmujący nowsze budynki stojące w sąsiedztwie.