Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Mława

Kirkut

Początkowo Żydzi z Mławy chowani byli na starym Kirkucie na Zabrodach. Dziś teren jest zaniedbany i zarośnięty. Ok.1884 roku utworzono nowy cmentarz na wzniesieniu obok ulicy Warszawskiej, dzisiaj na skrzyżowaniu z trasą nr 7. Przed wojną otoczony był ceglanym murem. W czasie drugiej wojny Niemcy cmentarz zniszczyli, kamienne macewy (nagrobki) wykorzystali do budowy "drugiego Berlina" między Krzywonosią a Garlinem. Po wojnie pochowano tam ekshumowane zwłoki Żydów mławskich. W 1984 roku rozpoczęto renowację cmentarza, m.in. z pomocą Stowarzyszenia Mławskich Żydów w Izraelu i Fundacji Rodziny Nissenbaumów z Warszawy. Z pozostałych macew utworzono 7 pomników w kształcie świec, jakby ramion Menory - tradycyjnego świecznika żydowskiego. Cmentarz widoczny jest od 7, zaraz za światłami po prawej stronie, jadąc od Warszawy.

Zaproponował: krzysztoff

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

sylwiancynka sobota, 02 czerwca 2012, 10:02
Macewy ze zniszczonych mławskich cmentarzy żydowski z ulic Kruczej i Zabrody Niemcy przewieźli do Nosarzewa Borowego. Zbudowali z nich filary do bram wjazdowych. W latach 60 XX wieku macewy na poligonie odnalazł Jerzy Kwiecień. Podczas odsłonięcia pomnika, 9 czerwca 1994 roku, na cmentarzu Żydowskim przy ul. Warszawskiej uczestniczyło 30 Żydów z Diaspory, reprezentanci ambasady Izraela w Polsce i lokalnych władz.

Miejsca w okolicy

Mława
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na