Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: zabytki techniki Most Księcia Józefa Poniatowskiego

Warszawa

Most Księcia Józefa Poniatowskiego

Most Księcia Józefa Poniatowskiego, zbudowany w 1914 roku. Długość 506 metrów.

Miejsce zaproponował: AniaiJurek

Zaproponował: AniaiJurek

SPOTKANIE MARSZAŁKA Z PREZYDENTEM. Kulisy powstania tego mostu są dość tajemnicze. Na początku XX wieku ruch w Warszawie tak bardzo się nasilił, ze konieczność zbudowania nowej przeprawy nie podlegała dyskusji. Wszyscy chcieli mostu poza władzami carskimi. Te mając na uwadze zaognioną sytuację polityczną w Europie i możliwość wybuchu wojny chciały nadać Warszawie charakter twierdzy, która hamowałaby dostęp na tereny wschodnie. Nie było problemu z pozwoleniem na budowę mostu przy Cytadeli w 1908 roku, bo miejsce świetnie się broniło, ale o moście w terenie bezbronnym okupant nie chciał słyszeć. Ponoć duże łapówki przesądziły sprawę i zgodę wydano. Most został otwarty w styczniu 1914 roku. To rzeczywiście piękny obiekt. Piękny, bowiem połączony z długim wiaduktem, zaczynającym się niemal przy Trakcie Królewskim. Należy pamiętać, że Warszawa położona jest na wysokiej skarpie. W okolicy Cytadeli i Starego Miasta skarpa uroczo towarzyszy Wiśle ale im bardziej na południe, tym dalej biegnie od rzeki. Na wysokości Mostu Poniatowskiego jest to już 830 metrów, na Ursynowie 5 kilometrów. Dlatego też mostom musiały towarzyszyć wiadukty. Przed wojną były dwa. Pierwszy z nich wiadukt Pancera był krótszy, bo skarpa mniej oddalona od rzeki. Zburzony w 1944 roku nie musiał być odbudowany z racji przekopu tunelu Trasy W-Z. Drugi to wiadukt Mostu Poniatowskiego, do dziś cieszący oko koneserów pięknej architektury. Wraz z mostem stanowi bezsprzecznie atrakcję stolicy. Okazale prezentują się neorenesansowe, bogato zdobione wieżyczki zaprojektowane przez czołowego architekta tamtej epoki Stefana Szyllera, który tak pięknie wpisał się w karty miasta, projektując niezwykle udane gmachy Zachęty, czy Politechniki. Trzy lata warszawiacy cieszyli się budowlą. W 1915 roku Rosjanie wysadzili kilka przęseł w powietrze ale po odzyskaniu niepodległości szybko uporano się z odbudową. To właśnie na tym moście 12 maja 1926 roku doszło do słynnego spotkania Marszałka Piłsudskiego z prezydentem Stanisławem Wojciechowskim. To tu marszałek pokazał, że mimo pozornego stania w cieniu wydarzeń politycznych jest najważniejszą personą w państwie. Na słowa prezydenta "stoję na straży honoru wojska polskiego” odpowiedział krótko: "No, no! Tylko nie w ten sposób” (cyt. ze wspomnień St. Wojciechowskiego). Co było dalej wszyscy wiemy. W czasie II wojny most ponownie został zniszczony, tym razem przez Niemców i ponownie przez Polaków odbudowany. Dziś przejeżdża nim średnio 60 tysięcy samochodów dziennie. (AniaiJurek)

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

casenove piątek, 14 września 2012, 06:07
Koło Mostu Poniatowskiego odsłonięto 2-go sierpnia ułożoną z tysięcy kamieni przynoszonych przez warszawiaków do Muzeum Powstania Warszawskiego mozaikę „Portret nieznanej warszawianki” autorstwa Michała Zadary. Na mozaice, obok twarzy nieznanej kobiety, której zdjęcie wykonano tuż przed Powstaniem Warszawskim, umieszczono wiersz Antoniego Słonimskiego „Mogiła nieznanego mieszkańca Warszawy”.

Miejsca w okolicy

Warszawa
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na