Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Grzybowo

Gród Siemomysła

Na skraju Grzybowa znajdują się okazałe pozostałości jednego z największych grodów w państwie pierwszych Piastów. Od 1988 r. na grodzisku prowadzone są systematyczne badania wykopaliskowe, które niestety z braku funduszy mogą trwać jeszcze kilkadziesiąt lat. Dotychczas przebadano zaledwie kilka procent powierzchni tej imponującej fortecy, ale już teraz można stwierdzić, że - mimo braku jakichkolwiek wzmianek w zachowanych źródłach pisanych - jej miejsce w dziejach początków państwa polskiego musiało być wyjątkowe.

Według archeologów gród został zbudowany między rokiem 915 a 935. Otaczający go wał, który jeszcze dzisiaj w niektórych miejscach wznosi się na 9 m, pierwotnie miał 27 m szerokości, 16 m wysokości i ok. 600 m długości! Obliczono, że do jego zbudowania nasi pradziadowie musieli użyć ok. 62 tys. m³ dębowego drewna i ok. 84 tys. m³ ziemi. Realizacja tak ogromnej inwestycji niewątpliwie wymagała sprawnej organizacji, opartej zapewne na autorytecie tudzież sile ekonomicznej i militarnej jakiejś wybitnej jednostki. Kim był ów człowiek? Naukowcom trudno snuć takie rozważania, ale według jednej z hipotez założycielem grodu mógł być ojciec Mieszka I, którego Gall Anonim nazywa Siemomysłem, a zatem w jego dworzyszczu mogła stać kolebka pierwszego z naszych historycznych władców!

Wykopaliska w Grzybowie dostarczyły już wielu niezwykle ciekawych znalezisk. Jest wśród nich skarb kilkuset dirhemów arabskich i fragmentów srebrnej biżuterii z IX-X w., ale także łuski od śledzi, które przywieziono tutaj znad morza, co świadczy o zamożności mieszkańców grodu i rozległych kontaktach handlowych. Z kolei niepozorny brązowy pierścień, ozdobiony typowym skandynawskim ornamentem, mógł należeć do jakiegoś wikińskiego najemnika, dzięki któremu Siemomysł - jak pisze kronikarz - "pamięć przodków potroił zarówno urodzeniem, jak i godnością". Kres istnienia grodu w Grzybowie przyniosły prawdopodobnie wydarzenia z lat 30. XI w., związane z upadkiem pierwszego państwa polskiego po śmierci Mieszka II. Potężny gród opustoszał, jego pierwotna nazwa zaginęła, a liczący ponad 2,5 ha powierzchni majdan grodziska stał się na wiele wieków polem uprawnym.

Obecnie każdego lata oprócz archeologów można tutaj spotkać barwny tłum wczesnośredniowiecznych wojów, kupców i rzemieślników, którzy pod koniec sierpnia przybywają do Grzybowa na Międzynarodowy Zjazd Wojów Słowiańskich. Warto przyjechać tu choćby na weekend.

Przy okazji wizyty w tym miejscu warto również zajrzeć na pobliski cmentarz parafialny, na którym znajduje się oryginalna kaplica grobowa przedwojennych właścicieli grzybowskiego majątku (Lutomskich), naśladująca wawelską rotundę św. św. Feliksa i Adaukta z X w.

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Grzybowo
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na