Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Łagów

Ojciec sulfonamidów

30 października 1895 r. w Łagowie urodził się Gerhard Domagk - laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w 1939 r. Spędził w miasteczku pierwsze pięć lat swego życia. W 1900 r. jego rodzina przeprowadziła się do Sommerfeld (obecnie Lubsko), w którym ojciec otrzymał posadę wicedyrektora szkoły. Studia medyczne ukończył na Uniwersytecie w Kilonii. Od 1928 r. organizował i prowadził Instytut Eksperymentalnej Bakteriologii w Eberfeldzie. W wyniku żmudnych badań w 1932 r. wynalazł prontosil - pierwszy sulfonamid. Zarażone myszy, którym podawano ten lek, wracały do zdrowia. Nie wiadomo było jednak, czy równie skutecznie będzie działał na człowieka. Uczony zdecydował się użyć preparatu, gdy jego córka walczyła z zakażeniem krwi. Odważna próba zakończyła się pełnym sukcesem.

Za swoje wynalazki i dokonania naukowe Gerhard Domagk w 1939 r. został uhonorowany Nagrodą Nobla. Jednak wówczas nie dane mu było ją odebrać. Od 1936 r., kiedy laureatem został antyfaszysta Carl von Ossietzky, Hitler zabronił Niemcom przyjmowania Nagród Nobla. Domagk był zmuszony wystosować list z odmową przyjęcia wysokiego wyróżnienia. Przyznaną mu nagrodę odebrał dopiero po wojnie, w 1947 r.

Gerhard Domagk był współtwórcą takich leków jak marfanil, supronal, a także leków przeciwgruźliczych conteben i neoteben, które w okresie powojennym uratowały życie tysiącom ludzi. Zmarł w 1964 r. w Bürgberg-Königsfeld w Niemczech.

W 1995 r., w setną rocznicę urodzin Gerharda Domagka, w tym ciekawym miejscu odsłonięto pomnik - głaz narzutowy z pamiątkową tablicą poświęconą uczonemu, który warto zobaczyć.

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

bakhita niedziela, 11 grudnia 2011, 21:59
Głaz poświęcony Gerhardowi Domagkowi znajduje się naprzeciwko Urzędu Gminy, tuż przy gminnej bibliotece. Niespecjalnie rzuca się w oczy, a miejscowi nie bardzo wiedzą o kogo chodzi :(

Miejsca w okolicy

Łagów
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na