Przyjaciel królów, zwycięzca turniejów, bohater wojen, słowem ucieleśnienie ideału średniowiecznego rycerza - Zawisza Czarny z Garbowa herbu Sulima, pan na zamku w Rożnowie. Do końca wierny kodeksowi rycerskiego postępowania. W 1428 r. podczas bitwy o twierdzę Golubec na serbskim brzegu Dunaju mógł uratować życie, odesłał jednak zbawczą łódź. Nie opuścił swych towarzyszy toczących ostatni bój. Zginął z rąk Turków. Miejsce jego pochówku jest nieznane.
Podobnie mężną postawą wykazał się najmłodszy syn Zawiszy, Jan Czarny z Garbowa herbu Sulima. Zginął 18 września 1454 r. w przegranej bitwie z Krzyżakami, do której doszło pod murami Chojnic. Honor nie pozwolił mu pierzchnąć jak inni, gdy w polskich szeregach zapanowała panika.
Jan Czarny piastował urząd starosty kolskiego, dlatego pochowano go w Kole. Jego nagrobek znajduje się w północnej nawie XIV-wiecznego, gotyckiego kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest nim duża płyta z piaskowca z wyrytą sylwetką rycerza w pełnej zbroi, z hełmem (kapalinem) zasłaniającym twarz, mieczem w prawicy i tarczą z herbem Sulima.