Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Mników

Wąwóz Półrzeczki

W Tenczyńskim Parku Krajobrazowym, na terenie miejscowości Mników znajduje się głęboki i zalesiony wąwóz wyżłobiony w skałach wapiennych z okresu górnej jury. Znajdują się w nim liczne odsłonięte strome ściany skalne - na niektórych z nich można uprawiać wspinaczkę. Dnem wąwozu w dolnej jego części płynie niewielki strumyk uchodzący do Sanki. W górnej części wąwozu woda płynie tylko po większych opadach deszczu - normalnie zbocza odwadniane są podziemnymi szczelinami skalnymi. W wąwozie znajdują się dwie jaskinie (większa z nich zwana jest Jaskinią na Łopiankach) oraz pięć skalnych grot. Zbocza wąwozu porasta las, głównie a. Szczególnie pięknie wygląda to ciekawe miejsce jesienią oraz wczesną wiosną, gdy w runie lasu zakwitają przylaszczka pospolita, zawilec gajowy i żółty, kokorycz pełna czy złoć żółta.

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Mników
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na