Cenne, cenniejsze, najcenniejsze
Muzeum Archidiecezjalne zostało powołane do życia w 1991 r i z pewnością warto je zobaczyć. Jego bogata kolekcja obejmuje rzeźby sakralne, portrety trumienne i tkaniny liturgiczne oraz wyroby medalierskie i złotnicze. Zgromadzono tutaj blisko 550 rzeźb w drewnie, które pochodzą z okresu od XIV do XIX w. Do najcenniejszych zalicza się Opłakiwanie z Gościeszyna z ok. 1420 roku.
Muzeum sprawuje też pieczę nad skarbcem katedralnym, który uchodzi za jeden z najbogatszych skarbców kościelnych w Polsce. Na ekspozycji stałej prezentowanych jest 75 obiektów ze skarbca, pochodzących z okresu od X do XVIII w., m.in. kielich (zwany kielichem św. Wojciecha), składający się z bizantyjskiej agatowej czaszy (X w.), złotej stopy i nodusa (koniec XII w.) oraz późniejszych: koszyczka (XXV/XVI w.) i oprawy czaszy (koniec XVIII w.). Z kolei kielich królewski z końca XII w., ufundowany dla katedry gnieźnieńskiej prawdopodobnie przez Mieszka III Starego, należy do najświetniejszych, nie tylko w Polsce, kielichów typu "calices imaginati" (grupa najwspanialszych, bardzo bogato zdobionych kielichów).
Inne eksponaty to m.in. relikwiarze: św. Urszuli z ok. 1481 r., św. Barbary z ok. 1485 r., św. Gereona z ok. 1533 r. oraz relikwiarz w formie krzyża - dar arcybiskupa Jakuba z Sienna sprzed 1480 r.