Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: mury obronne Fragmenty murów miejskich (XIV w.)

Olsztyn

Fragmenty murów miejskich (XIV w.)

Fragmenty murów miejskich (XIV w.).

Główną pozostałością średniowiecznych fortyfikacji obronnych , jest Wysoka Brama zwana również Górną Bramą. Brama Miejska , gotycka , z połowy XIV wieku , jako jedyna ocalała z trzech bram wjazdowych do miasta. Powstała jednocześnie z budową zamku. Ponad wjazdem widoczne prowadnice do podnoszenia i opuszczania okutej bramy. W XIX wieku było tu więzienie pruskie. Cała budowla z czerwonej cegły , elewacja ozdobiona trzema kondygnacjami wnęk. (piotrek1)

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

maniek66 poniedziałek, 24 marca 2014, 18:42
Mozaika Matki Boskiej umieszczona we wnęce Wysokiej Bramy od strony ul. Staromiejskiej to właściwie osobna historia w dziejach tego obiektu. Po raz pierwszy umieszczono ją w 1854 r. dla uczczenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi Panny (Immaculata Conceptio Beatæ Virginis Mariæ) ogłoszonym przez papieża Piusa IX w tym właśnie roku 8 grudnia. Pierwotny obraz wykonany był techniką malarską na desce jednakże z powodu braku osłonięcia go szybko niszczał i wymagał cyklicznej renowacji. Malowidło usunięto po koniec lat 40-tych XX wieku podczas tzw. akcji eliminowania symboli religijnych z życia publicznego. Dopiero w 2004 r. z inicjatywy proboszcza parafii św. Jakuba, księdza prałata Andrzeja Lesińskiego, dokonano odsłonięcia kolejnego obrazu będącego repliką oryginału znajdującego się w Stoczku Klasztornym. Ten obraz jest darem papieża Jana Pawła II dla Olsztyna z okazji 650-lecia nadania Olsztynowi praw miejskich, papież osobiście go poświęcił w Rzymie 18 kwietnia 2004 r. Ciekawostką jest że ten obraz wykonany został z tego samego materiału i tą samą techniką oraz powstał w tej samej pracowni, gdzie powstały mozaiki zdobiące dziś Bazylikę św. Piotra w Rzymie.

Miejsca w okolicy

Olsztyn
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na