W pewnym sensie w Olsztynie postać Ericha Mendelsohna jest postacią trochę kontrowersyjną, ale problem polega tylko na tym czy jest on naj czy jedną z najwybitniejszych osób urodzonych w tym mieście. Z pewnością Erich Mendelsohn był jednym z najwybitniejszych architektów doby modernizmu, chociaż jego najwybitniejsze dzieła powstały w stylu ekspresjonistycznym.
Urodził się 21 marca 1887 r. w rodzinie żydowskiej , jako piąte dziecko modystki Emmy z Jarusławskich i kupca Dawida. Początkową naukę pobierał w Olsztynie, w 1907 r. skończył gimnazjum humanistyczne po którym uczył się zawodu kupca w Berlinie i w Monachium gdzie rozpoczął studia ekonomiczne. W 1908 r. przeniósł się do do Berlina-Charlottenburga, aby studiować architekturę którą ukończył obroną dyplomu ponownie w Monachium w 1912 r. Jego pracą kończącą naukę był projekt domu przedpogrzebowego Bet Tahara w Olsztynie, o ten projekt zresztą poprosiła go sama olsztyńska gmina żydowska. Ten pierwszy, studencki projekt Mendelsohna został zrealizowany w 1913 r, budynek który nazywano również Domem Oczyszczenia ma to szczęście istnieć do dziś.
Po ukończeniu studiów swoje pierwsze kroki zawodowe rozpoczął w Monachium gdzie w latach 1912 – 1914 prowadził własną pracownię architektoniczną, rok później ożenił się z Luise Maas, z zawodu wiolonczelistką. Był to jednak okres I wojny światowej i w latach 1915–1918 przebywał na frontach rosyjskim i francuskim, po zakończeniu działań ponownie założył własne biuro lecz tym razem w Berlinie. Dalsze lata jego życia można nazwać nie przerwanym pasmem sukcesów i wielkich projektów, z pod jego ręki wyszły takie konstrukcje jak: Wieża Einsteina w Poczdamie, Dom Tekstylny Weichmanna w Gliwicach, Fabryka Tekstyliów w Głuszycy k/Wałbrzycha, Domy Towarowe w Duisburgu. Niestety dojście Hitlera do władzy zmusiło Mendelsohna do emigracji w 1933 r., jego majątek został przejęty przez nazistów, a on sam przebywał wówczas w Holandii, Wielkiej Brytanii, Jerozolimie i ostatecznie w Stanach Zjednoczonych. Dalej z powodzeniem projektował odnosząc kolejne sukcesy, jednakże w ostatnich latach życia projektował głównie dla społeczności żydowskiej, np. Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie czy szpitale w Jerozolimie i Hajfie.
Podsumowując jego dokonania należy nadmienić, że jego modernistyczne budowle stoją również w Londynie, Sussex, Ostrawie, Oslo czy Madrycie, i w wielu innych miejscach na całym świecie. Erich Mendelsohn zmarł 15 września 1953 r. i można powiedzieć że jego prace podążały za nim do końca życia gdyż zmarł w zaprojektowanym przez siebie szpitalu w San Francisco.
Dla Olsztyna jego postać jest dlatego tak niezwykła i ważna gdyż przez swoje prace połączył to miasto z innymi miastami i krajami, czyli połączył z miejscami gdzie nadal można podziwiać zaprojektowane przez niego budynki. Jest on również symbolem wielokulturowej tradycji miasta, w którym żyli i żyją ludzie mówiący w różnych językach, przedstawiciele różnych kultur i wyznań. W dniu 13 września 1997 r. na budynku przy ul. Staromiejskiej 10 róg ul. św. Barbary, czyli w miejscu gdzie przyszedł na świat, w 110 rocznice jego urodzin odsłonięto pamiątkową tablicę.