Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: archeologiczne Wczesnośredniowieczne grodzisko

Suraż

Wczesnośredniowieczne grodzisko

Grodzisko usypano na prawym brzegu Narwi w okresie przynależności tych ziem do Rusi Kijowskiej. Było to w XI wieku. Przez kolejne lata wielokrotnie atakowały je oddziały Jaćwingów, Mazowszan i Krzyżaków. Kiedy w XVI w. wraz z województwem podlaskim, ziemię surażską przyłączono do Korony, w miejscu grodu wybudowano z polecenia królowej Bony zamek. W jego murowanej wieży umieszczono archiwum i więzienie. Budowla przetrwała do potopu szwedzkiego.

Już pierwsze, przeprowadzone na grodzisku wykopaliska (1936) dostarczyły mnóstwa ciekawych informacji na temat pierwotnych tutejszych budowli. Ustalono wówczas, że wznosiło się ono 10 m nad poziomem Narwi. Dzisiejsza ulica Zamkowa, to fragment dawnej fosy, napełnianej wodą z rzeki. Stoki wzgórza wyłożone były warstwą gliny o grubości do 50 cm. Miało to zapobiec osypywaniu się zbocza i wzmocnić wały. Brama wjazdowa mieścić się miała od strony rynku (gdzieś w okolicach dzisiejszych schodów), a wewnątrz majdanu stała murowana wieża i drewniane domy.

Dziś oglądać możemy jedynie wzgórze zamkowe, ale warto się na nie wspiąć. Roztacza się stamtąd niebrzydki widok na Narew, kościół i okolicę. Ulicą Zamkową natomiast zejdziemy nad sam brzeg rzeki. To doskonałe miejsce na krótki odpoczynek

Opis uzupełnił: bakhita 24-07-2012

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Suraż
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na