Kiedy w Szczebrzeszynie osiedlili się Żydzi tak dokładnie nie wiadomo, pierwsze dokumenty pochodzą z początku XVI wieku. Na początku XX stulecia stanowili 50% ludności miasteczka. W tym też czasie znajdowały się tu również oprócz synagogi - dom modlitwy, mykwa oraz rzeźnia rytualna.Społeczność żydowska w okresie II wojny uległa całkowitej zagładzie.
Przy ul. Sądowej 2 w bezpośrednim sąsiedztwie rynku znajduje się budynek dawnej późnorenesansowej synagogi z pocz. XVII w. Ozdobiona jest bogatym fryzem arkadowym, nakryta łamanym dachem polskim. Sala modlitw została ozdobiona pilastrami i profilowanym gzymsem, nakrywa ją sklepienie klasztorne z lunetami okiennymi. Uwagę przykuwa kamienna późnorenesansowa szafa ołtarzowa. Do sali modlitw z dwóch stron przylegają parterowe babińce, a od strony zachodniej przedsionek, sala obrad oraz dodatkowy babiniec.
Synagoga została zniszczona przez Kozaków w 1648 r. odbudowana 10 lat później, w XVIII w. przebudowana. Niemcy spalili ją w listopadzie 1940 roku, a tuż po wojnie zawalił się dach. Pod koniec lat 60.XX w. rozpoczęto jej odbudowę. W latach 2009-2010 synagoga została odremontowana, odnowiono elewację i przemalowana została na kolor różowy.
Obecnie mieści się w niej dom kultury, zatem zwiedzać ją można w godzinach jego pracy.