Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: świątynie innych wyznań Drewniana polowa cerkiew prawosławna św. Michała Archanioła (1894)

Ciechocinek

Drewniana polowa cerkiew prawosławna św. Michała Archanioła (1894)

Mimo, że we wnętrzu świątyni nie zachowało się nic z pierwotnego wyposażenia, jest ona unikatowa i koniecznie trzeba ją zobaczyć. To jedyna w Europie budowla w stylu zauralskim. Stoi naprzeciwko Dworku Prezydenta RP , po drugiej stronie ul. Wojska Polskiego.

Budynek z drewnianych, idealnie do siebie dopasowanych bali postawili (bez użycia gwoździ) - wg jednych źródeł - górale kaukascy, wg innych – cieśle z Syberii. Piękne, koronkowe obramowania okien przetrwały, ponieważ w trakcie użytkowania cerkwi na cele niereligijne, jej zewnętrzne ściany obite były deskami (po zdjęciu kopuły, zupełnie już nie przypominała świątyni). W ten sposób zachowały się także oryginalne barwy, pieczołowicie odtworzone przez konserwatorów.

Pierwotny wygląd wnętrza nie jest znany (brak jakichkolwiek opisów historycznych i przedstawień ikonograficznych). Na tylnej, wewnętrznej ścianie zachował się jednak wyryty ciesielskim dłutem napis w języku cerkiewnosłowiańskim „S nami Bog”. Współczesny ikonostas wykonano w ukraińskim Poczajowie, a pośród wiszących na ścianach ikon jest jedna, podarowana w 2001 r. przez prezydenta Kwaśniewskiego. Nie bez znaczenia jest także bajkowa kolorystyka cerkwi – kolor niebieski oznacza Królestwo Niebieskie; żółty (złoty) - świętość, doskonałość, radość; czerwony - Bożą miłość.

Na starych zdjęciach  widać, że przy cerkwi znajdowała się dużej urody murowana dzwonnica; niestety, nie zachowała się.

Cerkiew stoi na ogrodzonym terenie należącym do 22.Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego, naturalnego następcy wybudowanej tu w 1871 r. Wojskowej Stacji Sanitarnej. To dla prawosławnych pacjentów tej ostatniej wybudowano w 1894 r. cerkiew. Wejść do środka można jedynie po niedzielnej (godz. 8:45) lub czwartkowej (godz.16:00 )mszy, przy dłuższym pobycie w Ciechocinku warto jednak zorientować się w siedzibie PTTK, kiedy planowane jest zwiedzanie. Raz w miesiącu, w wybrany dzień tygodnia (najczęściej o godz. 15:00) można oglądać jej wnętrze słuchając wyczerpujących informacji udzielanych przez ks. proboszcza. Warto dodać, że – mimo tabliczki o zakazie fotografowania – wolno wówczas wykonywać zdjęcia.

Warto wiedzieć: O stylu zauralskim budowli świadczą typowe dla tamtych terenów koronkowe zdobienia okiennych framug i jaskrawoniebieska kolorystyka ścian.

Opis uzupełnił: bakhita 24-08-2018

Wybudowana została specjalnie dla żołnierzy carskich, którzy przebywali tu na leczeniu. Swoim stylem przypomina drewniane budownictwo rosyjskie. Zaprojektował ją Waldemar Fedders - absolwent petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych. Niebieskie ściany świątyni i bogato zdobione, kolorowe obramowania okienne dodają budowli bajkowego uroku. Cerkiew posiada dwa charakterystyczne, cebulaste hełmy - na wieży frontowej i na zwieńczeniu dachu nawy. Swoje pierwotne przeznaczenie wypełniała do lat 20. XX wieku. Później stała się kolejno - kasynem, szkołą, magazynem i popadała w ruinę. Po generalnym remoncie, w 1996 roku ponownie konsekrowana stała się cerkwią Prawosławnej Parafii Wojskowej.(Betix)

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Ciechocinek
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na