W Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej rosną gatunki drzew i krzewów, które z racji słabej mrozoodporności trudno spotkać w innych rejonach Polski. Pierwsze egzotyczne odmiany drzew posadzono tutaj w 1870 r., stąd niektóre z okazów to prawdziwe pomniki przyrody, najstarsi i najwięksi przedstawiciele swoich gatunków w naszym kraju.
Chlubą ogrodu był 120-letni mamutowiec olbrzymi, nazywany także sekwoją (40 m wysokości/142 cm obwodu). Niestety mroźna zima w 1987 r. okazała się dla drzewa zabójcza. Przy wejściu można oglądać jedynie zachowany kilkumetrowej wysokości kikut jego pnia.
W Glinnej rośnie "żywa skamieniałość" - metasekwoja chińska. Jej ślady odnajdywali geolodzy w formie skamieniałości pochodzących sprzed kilku milionów lat. Sensacją było odkrycie stanowisk metasekwoi w latach 40. ubiegłego wieku w chińskiej prowincji Syczuan (Sichuan). Osobliwością ogrodu jest także kilkunastoletni okaz kielichowca chińskiego, gatunku odkrytego w Chinach dopiero w 1963 r. Mimo że roślina jest młoda, egzemplarz rosnący w Glinnej jest najstarszym krzewem tego gatunku w Europie. Inną azjatycką ciekawostką jest okaz szydlicy japońskiej. Trwają spory o to, które z drzew - szydlica z jednej z wysp na południu Japonii czy sosna oścista z gór Kalifornii - jest najstarsze na Ziemi. Szydlica według szacunków wymagających jeszcze weryfikacji może osiągać wiek ponad 7 tys. lat!
Poza wymienionymi osobliwościami na prawie 4 ha ogrodu w Glinnej rośnie 230 gatunków drzew z różnych kontynentów, m.in.: kasztany jadalne, platany klonolistne, choina kanadyjska, jodła olbrzymia, jodła szlachetna, cyprysik groszkowy, cyprysik żywotnikowaty, cyprysik błotny, różnorodne gatunki klonów, magnolii, ostrokrzewów i innych żywych atrakcji.
Ogród można zwiedzać przez cały rok od godz. 9.00 do zmierzchu, na jego terenie obowiązuje zakaz poruszania się rowerami.