Muzeum Pomorza Środkowego mieści się w dawnym Zamku Książąt Pomorskich, wzniesionym na początku XVI w. przez księcia Bogusława X. Warto zobaczyć znajdującą się w nim największą w Polsce kolekcję dzieł Witkacego. Jej początek dało kupienie przez muzeum w 1965 r. od Michała Białynickiego-Biruli, syna bliskiego przyjaciela Witkacego, 110 pastelowych prac artysty. W kolejnych latach muzeum powiększało zbiór, nabywając prace od przyjaciół artysty. Obecnie kolekcja liczy 233 dzieła reprezentujące wszystkie fazy twórczości Witkacego. Najwięcej prac pochodzi z okresu działalności Firmy Portretowej (1925-1939), są wśród nich portrety wielu znanych osobistości okresu międzywojennego, między innymi pisarzy Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Ireny Krzywickiej czy Michała Choromańskiego.
Do rarytasów Muzeum Pomorza Środkowego należy także olbrzymia 12-arkuszowa mapa Pomorza Zachodniego Nova illustrissimi principatur Pomeraniae... Zamówił ją książę Filip II Pobożny, a opracował w latach 1611-1618 profesor uniwersytetu w Rostocku, Eilhardus Lubinus. Pierwszorzędne dzieło kartograficzne wydrukowano techniką miedziorytu. Jest nieocenionym źródłem informacji o XVII-wiecznym Pomorzu Zachodnim. Do cenniejszych zabytków należą też numizmaty, w tym unikalny zbiór monet bitych w mennicach książąt pomorskich.
W sąsiednim budynku Młyna Zamkowego urządzono wystawy poświęcone przemianom kulturowym na Pomorzu. Przedstawiają dawną wieś pomorską i charakteryzują powojennych osadników.
Muzeum od połowy maja do połowy września zaprasza: w poniedziałki w godz. 10.00-16.00, od wtorku do soboty w godz. 10.00-17.00, a w niedziele w godz. 10.00-18.00. Zmiany godzin otwarcia placówki po tym okresie są podawane do wiadomości na stronie internetowej.