Karczma drewniana, konstrukcji zrębowej (1774), odnowiona w poł. XX w., kryta dachem polskim łamanym.
W XVII wieku Mikołaj Komorowski w Jeleśni założył folwark. Obszerny plac przed kościołem wykorzystywany był jako plac targowy to było doskonałe miejsce aby karczma powstała. Ogromny drewniany budynek zawiera dwa skrzydła, w których znajdowały się sale gościnne i noclegowe. Środkiem biegnie sień przejazdowa. Dalej znajdowało się miejsce postoju bryczek, koni i zimą sań. Tam też znajdowała się duża lodownia. Była to głęboka piwnica izolowana trocinami, obudowana deskami. Tutaj zimą zwożono bryły lodu, które nawet lato przetrzymywały i w tej chłodni przetrzymywano mięsa, piwo i inne artykuły spożywcze.
W bocznych salach od sieni odbywały się najważniejsze dla mieszkańców uroczystości chrzcin, wesel itp. Tutaj opijano dobre targi. Tutaj goszczono pielgrzymów do Kalwarii Zebrzydowskiej i Częstochowy. Nie mogło się obyć przed wizytą w karczmie zbójników, bawili tu Wojciech Mizia, Mateusz Klimczok oraz Jurek Fiedor zwany Proćpok, tu został aresztowany i stracony w Kamesznicy.
Dwie tego typu karczmy możemy odwiedzać : jedną w Suchej Beskidzkiej - Karczmę Rzym, z której porwano Twardowskiego a drugą właśnie w Jeleśni z której Proćpoka wyprowadzono.