Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Olsztyn

Nowy ratusz

Budynek wzniesiono na początku XX wieku (1912-15), w stylu nawiązującym do renesansu. Na uwagę zasługują finezyjne balkony, przybudówka, wykusze, dekoracje w postaci płaskorzeźb oraz wyrastająca pośrodku wieża zegarowa z galeryjką i wysmukłym hełmem z latarnią i iglicą.

Ratusz znajduje się w Śródmieściu przy placu Jana Pawła II. Wybudowany został na miejscu rozebranego w 1806 roku Kościoła Świętego Krzyża, wokół którego znajdował się cmentarz. Fakt istnienia dawnego cmentarza jest często zapominany podczas prac drogowych wokół budynku. Kilka lat temu podczas remotu jednej z ulic natrafiono na tak znaczną ilość szkieletów, że prace opóźniły się o kilka tygodni.

Dzisiejszą formę Ratusz zyskał w połowie lat 20 XX w. po dobudowaniu skrzydła południowo-zachodniego. Wspomniana już wieża zegarowa w roku 1930 została wyposażona w kuranty, które brzmiały do roku 1943, wtedy to zostały przetopione na cele wojskowe. Kuranty powróciły ponownie w 1969 roku wygrywając melodię hymnu Olsztyna "O Warmio moja miła", skomponowanego przez Feliksa Nowowiejskiego. Obecnie w Ratuszu mieści się Urząd Miasta, Rada Miasta Olsztyna i Urząd Stanu Cywilnego.

Opis uzupełnił: maniek66 02-01-2012

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

maniek66 środa, 04 stycznia 2012, 22:01
Ratusz mozna zwiedzać w godzinach urzędowania. Niestety od czasu afery zwiazanej z poprzednim Prezydentem Miasta, dla zwiedzających zmknieta jest wieża , a więc i balkony widokowe.
maniek66 wtorek, 04 kwietnia 2023, 13:24
24 lutego 2023 roku, rok po agresji na Ukrainę, przed Urzędem Miasta w Olsztynie odsłonięto instalację artystyczną "Niezłomna Ukraina". Powstała ze szczątków rakiet z linii frontu na Ukrainie. Cokół, na którym umocowano szczątki rakiet, został zwieńczony plakietką przedstawiającą Wasię, kierowcę samochodu służb medycznych, który niesie na ramieniu jeden z elementów rakiety. Rakiety, ze szczątków których powstała instalacja, zostały wystrzelone z wyrzutni BM-21 Grad. Do Olsztyna z miejscowości Prudianka w okolicach Charkowa dostarczył je prywatny konwój humanitarny. Instalacja jest czasowa, jej autorem jest olsztyński artysta Antoni Grzybek.

Miejsca w okolicy

Olsztyn
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na