Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Płock

Wzgórze Tumskie

Sercem Płocka jest wysoki brzeg Wisły, nazywany Wzgórzem Tumskim. Roztacza się stąd wspaniały widok na szeroką dolinę Wisły. Jednak piękne widoki to zaledwie tło dla zgromadzonych w tym miejscu zabytków.

Nad skarpą górują czerwone wieże Zamku Książąt Mazowieckich. Niższa nazywana jest Szlachecką, a wyższa, przykryta pękatym barokowym hełmem, nosi nazwę Wieży Zegarowej. Zamek, wzniesiony w XIV w., był w późniejszych wiekach wielokrotnie przebudowywany. W XVI w. przejęli go benedyktyni, którzy zbudowali tu kościół i klasztor. Po II wojnie światowej w zrekonstruowanym zamku pomieszczono zbiory Muzeum Mazowieckiego. 

Od 2008 r. obiekt jest siedzibą Muzeum Diecezjalnego. Najbardziej zaskakuje w nim różno-rodność zgromadzonych eksponatów. Oprócz bogatych zbiorów sztuki sakralnej (w tym dzieł sztuki złotniczej z muzealnego skarbca) wzrok przyciągają unikatowy zbiór pasów kontuszowych, a także cenne rękopisy, inkunabuły i starodruki, m.in. Biblia Płocka z XII w. oraz XIII-wieczny akt lokacji Płocka. Muzeum jest czynne od maja do końca września, od wtorku do soboty w godz. 10.00-15.00 (w niedziele 11.00-16.00), poza sezonem od środy do soboty w godz. 10.00-13.00 (w niedziele 11.00-14.00).

Wzgórze Tumskie odegrało w historii Polski wyjątkową rolę. U podnóża zamku odkryto ślady kamiennej budowli, w której najprawdopodobniej w 1085 r. przyszedł na świat Bolesław Krzywousty. Stojącą obok katedrę wzniesiono w XII w., a w następnych latach wielokrotnie przebudowywano. Na początku XX w. Stefan Szyller przywrócił jej XVI-wieczny wygląd. Świątynia ma gotyckie wieże, szczyty i oszkarpowanie oraz renesansową kopułę z latarnią. W Kaplicy Królewskiej spoczywają Władysław Herman i Bolesław Krzywousty oraz liczni książęta mazowieccy i płoccy. Bogatą dekorację malarską wnętrza świątyni według projektu Szyllera wykonali Władysław Drapiewski i Czesław Idźkiewicz. W kruchcie można podziwiać kopię romańskich Drzwi Płockich. Płaskorzeźby zdobiące kilkadziesiąt spiżowych płyt przedstawiają sceny z Pisma Świętego, obrazy alegoryczne, a także wizerunki fundatora i wykonawców.

Zamek zbudowano za czasów Kazimierza Wielkiego w połowie XV wieku , na miejscu wczesnoromańskiej zabudowy pałacowej. Na przełomie XV i XVI wieku zamek uległ dużym zniszczeniom na skutek osuwającej się skarpy. Za czasów Zygmunta Starego zamek odbudowano i przekazano w ręce benedyktynów , którzy w XVI wieku wznieśli tu kościół św. Wojciecha , w stylu późnogotyckim. Zamek posiada 2 wieże : Wieża Zegarowa , z 1353 roku , gotycka z barokowym hełmem z XVIII wieku. W dolnej części wieży zachowane wczesnoromańskie relikty palatium Władysława Hermana z drugiej połowy XI wieku. Wieża Szlachecka , gotycka pierwotnie wyższa , w 1796 roku obniżona przez Prusaków. Dawne wiezienie dla szlachty.(piotrek1)
Katedra Wniebowzięcia N.M.P. Pierwotnie romańska , zbudowana w latach 1130-44. W XIV wieku dobudowano kruchtę z dwiema wieżami. Prezbiterium zostało w latach 1532-63 przedłużone oraz dobudowano renesansową kopułę. Pod północną wieżą znajduje się kaplica Królewska z sarkofagiem Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego z 1825 roku. W katedrze znajdują się tablice i epitafia biskupów i księży (137 duchownych z Diecezji Płockiej zamordowanych podczas II wojny światowej).(piotrek1)

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

rk1909 sobota, 23 marca 2013, 07:15
Bilet dobowy normalny komunikacji miejskiej w cenie 8,40 PLN, można kupić w punkcie obsługi klienta przy al. Jachowicza, naprzeciwko Teatru Dramatycznego (nie pamiętam nr posesji).

Miejsca w okolicy

Płock
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na