Dostepna również w Get it on Google Play
Szukasz inspiracji na weekendową wycieczkę? Skorzystaj z gotowych propozycji i daj się porwać przygodzie. Podążaj śladami naszych użytkowników!

Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki cz.I

Zwiedzanie tego malowniczego powiatu proponuję zacząć od od miasta Trzcianka. Znajduje się tutaj wiele ciekawych obiektów z XIX i XX wieku. Przede wszystkim należy wymienić pięknie odnowiony budynek dawnego Urzędu Miejskiego, pełniący obecnie siedzibę ratusza. Został zbudowany w XIX wieku, a na pocz. XX wieku rozbudowany.

W pobliżu zwraca uwagę neobarokowy kościół parafialny św. Jana Chrzciciela. Został wzniesiony w latach 1914-1915 w miejscu dawnego kościoła neoromańskiego, który był już zbyt mały ,aby pomieścić wszystkich wiernych. Na placu pocztowym znajduje się kilka ciekawych obiektów, m.in. neogotycki budynek poczty oraz park miejski z fontanną Sarenki, która jest jednocześnie symbolem miasta. Uwagę zwraca także podcieniowy budynek zbudowany w stylu późnoklasycystycznym, będący niegdyś mieszkaniem burmistrza, dlatego inną nazwą tego budynku jest "Burmistrzówka". Obecnie budynek pełni funkcję Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka.

W mieście znajduje się wiele budynków zbudowanych w stylu secesyjnym czy elektrycznym. Na szczególną uwagę zasługuje willa  z 1905 roku należąca do Adolfa Levy'ego, który był właścicielem zakładu produkującym luksusowe meble.

W pobliżu Trzcianki znajdują się także liczne jeziora, m.in. Sarcze i Logo, z plażami oraz miejscami do wędkowania. 

Z Trzcianki udajemy się do Czarnkowa. Centralnym punktem miasta jest jest pięknie odnowiony plac Wolności pełniący funkcję rynku. Wokół niego znajduje się sporo zabytkowych obiektów. Wrażenie robią zwłaszcza piękne kamieniczki zbudowane w przeważającej części w stylu secesyjnym oraz klasycystycznym. Warto pospacerować sobie także wzdłuż ulic Wronieckiej, T. Kościuszki oraz Rybaki, żeby docenić ich piękno.

Na rynku znajduje się także pięknie odnowiony ratusz z XIX wieku, pomnik Jana z Czarnkowa na ławeczce oraz najcenniejszy zabytek miasta - gotycki kościół parafialny św. Marii Magdaleny z XVI wieku.  W środku znajduje się cenne wyposażenie, m.in. barokowy ołtarz w prezbiterium, kaplica Biczowania Pana Jezusa z XVII wieku, Kaplica Świętych Aniołów Stróżów z najcenniejszymi pamiątkami miasta, czy też kaplica Jana Nepomucena.

W mieście na pewno warto spróbować piwa z lokalnego XIX-wiecznego browaru oraz można odwiedzić Muzeum Ziemi Czarnkowskiej znajdujące się przy ul. Wronieckiej, w miejscu dawnej pruskiej szkoły z XIX wieku.

Czarnków - Późnogotycki kościół parafialny (1570-80)
Późnogotycki kościół parafialny (1570-80, przebudowany XVII, XVIII w.) zabytki: kościoły, klasztory, sanktuaria
Czarnków - Ratusz i późnoklasycystyczne domy (XIX w.)
Ratusz i późnoklasycystyczne domy (XIX w.). Obecny Ratusz został wzniesiony w połowie XIX wieku, po zniszczeniu starego przez wojska francuskie w 1806 roku. W latach 1998-2000 został gruntown... zabytki: zabytkowe budynki
Czarnków - Plac Wolności
Czarnkowski rynek, noszący nazwę Placu Wolności, można określić mianem miejsca z "klimatem". Określenie to jeszcze bardziej pasuje po przeprowadzonej w ostanim okresie rewitalizacji. Obsze... niezwykłe: miejsce z „klimatem”
Trzcianka - Park z Sarenką
Centrum Placu Pocztowego będącego dawnym rynkiem zajmuje miejski park. Niewielki zieleniec pozwala na chwile odpoczynku wśród zieleni, jak również oczekiwania na autobusy odjeżdżające ... rozrywka: miejsca wypoczynku w mieście
Trzcianka - Budynek Muzeum Ziemi Nadnoteckiej
Na przełomie XVIII i XIX wieku przy dzisiejszej ulicy Żeromskiego w Trzciance zbudowano parterowy, miejski dworek z charakterystycznym podcieniowym wejściem z dwoma kolumnami po bokach. Do połowy XI... zabytki: zabytkowe budynki
Trzcianka - Willa Adolfa Levy'ego (1905)
Adolf Levy był w przedwojennej Trzciance właścicielem znanego w Niemczech zakładu produkującego luksusowe meble. W 1905 r. zbudował przy dzisiejszej ulicy Fabrycznej 1 secesyjną, reprezentacyjną wil... zabytki: zabytkowe budynki
Trzcianka - Ratusz
Ratusz zbudowany w 1854 r., rozbudowany w 1908 r. Obecna jest siedzibą Urzędu Miejskiego. zabytki: zabytkowe budynki
Trzcianka - Neobarokowy kościół
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela zbudowano w latach 1914-1916. W wyposażeniu wnętrza znajdują się m.in.: ołtarz główny z XVIII w., ołtarze boczne rokokowe z XVIII w. zabytki: kościoły, klasztory, sanktuaria
czas trwania: 1 dzień
typ: samochodowa
liczba miejsc: 8
stopień trudności: bardzo łatwa
dodał: marekpic
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na