Dostepna również w Get it on Google Play
Szukasz inspiracji na weekendową wycieczkę? Skorzystaj z gotowych propozycji i daj się porwać przygodzie. Podążaj śladami naszych użytkowników!

pałace ziemi nowotomyskiej

Wycieczkę rozpoczynamy od wizyty w pałacu – willi Eichenhorst (Gniazdo dębów) w Porażynie, należącej przed II wojną światową do rodziny gen. Kazimierza Sosnkowskiego, późniejszego Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w latach 1943-1944. Pałac otacza 27-hektarowy, warty odwiedzenia park krajobrazowy, w którym rośnie wiele drzew uznanych za pomniki przyrody.

Po wyjeździe z Porażyna kierujemy się do Niegolewa, miejscowości, która przez 600 lat stanowiła własność rodziny Niegolewskich. Znajdujący się tam pałac został wzniesiony w 1896 r. na miejscu dworu, który uległ spaleniu w 1895 r. Najsłynniejszym przedstawicielem Niegolewskich był płk. Andrzej Niegolewski, odznaczony przez samego Napoleona Legią Honorową za bohaterstwo w bitwie pod Somosierrą. Do 1940 r., tj. do czasu zniszczenia go przez Niemców, w Niegolewie znajdował się jedyny w Polsce pomnik poświęcony bohaterom spod Somosierry, ozdobiony po jednej stronie m.in. napisem „Czyń, coś powinien, a będzie, co może. Andrzej Niegolewski, pułkownik wojsk polskich, wystawienie tego pomnika dzieciom polecił, wykonał syn Zygmunt ".

Kolejnym punktem na mapie wycieczki jest Michorzewo, gdzie znajduje się piękny neoklasycystyczny pałac otoczony 100-letnim parkiem krajobrazowym. Pałac został wzniesiony na planie litery H około 1910 r., z inicjatywy rodziny Sczanieckich. Na miejscowym cmentarzu spoczywa m.in. Emilia Sczaniecka – znana wielkopolska działaczka społeczna i niepodległościowa.

Następnie udajemy się do małej miejscowości Wąsowo, w której można podziwiać aż dwa obiekty: barokowo-klasycystyczny pałac wzniesiony dla Sylwestra Sczanieckiego – starosty średzkiego i jego żony Anastazji ze Skórzewskich (babki Emilii Sczanieckiej) oraz neogotycki, okazały zamek-willę wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku dla berlińskiego bankiera Richarda Hardta, mający w założeniu przypominać formą średniowieczne zamki.

W odległości ok. 11 km od Wąsowa znajduje się miejscowość Brody, zawdzięczająca swoją nazwę istniejącemu pierwotnie w tym miejscu dogodnemu przejściu przez bagna. W latach osiemdziesiątych XIX w. w Brodach wzniesiono na rzucie zbliżonym do kwadratu neorenesansowy pałac nawiązujący do architektury pałaców francuskich. Budynek jest usytuowany w parku krajobrazowym o powierzchni 3,6 ha, przez który przepływa rzeka Mogilnica.

Kolejnym obiektem na trasie wycieczki jest jedna z oryginalniejszych siedzib szlacheckich – wzniesiony według projektów przywiezionych z Francji pałac w Posadowie. Pałac otacza park o powierzchni ponad 10 hektarów, którego ozdobą są 250-letnie cisy.

Wycieczka kończy się w oddalonym zaledwie o 4 km Lwówku, gdzie wznosi się barokowy pałac, wybudowany w 1728 r. dla biskupa Verbno-Pawłowskiego, sufragana poznańskiego, przebudowany ok. 1780 r. w duchu klasycyzmu, a następnie rozbudowany w 1890 r. przez Stefana Łąckiego .

Porażyn - Pałac w Porażynie
Przy drodze wojewódzkiej nr 307 około 4 km od miejscowości Porażyn - Dworzec , w lesie znajduje się piękny, eklektyczny pałac - willa o nazwie Eichenhorst co oznacza gniazdo dębów. Zos... zabytki: pałace i dwory
Niegolewo - Pałac Niegolewskich
Piętrowy pałac z dachem czterospadowym zbudowany pod koniec XIX wieku. Od frontu budynek zdobi pseudoryzalit, poprzedzony gankiem z tarasem. Obecnie w zaniedbanym pałacu znajdują się mieszkania, dzi... zabytki: pałace i dwory
Michorzewo - Pałac w Michorzewie
Około 40 km. na zachód od Poznania, na terenie Gminy Kuślin znajduje się wieś Michorzewo. Jej nazwa wywodzi się od Michore - jednego z benedyktynów z Lubinia, którzy w średniowi... zabytki: pałace i dwory
Wąsowo - Lepszy zamek niż pałac?
Pałac w Wąsowie wybudowała w 1781 r. rodzina Sczanieckich. Jest to piętrowy budynek w stylu późnego baroku z cechami klasycyzmu. Z biegiem lat Sczanieccy popadli w długi i zostali zmuszeni do sp... zabytki: pałace i dwory
Wąsowo - Eklektyczny zamek (XIX w.)
Eklektyczny zamek (XIX w.) z parkiem. zabytki: zamki i ruiny
Brody - Neorenesansowy pałac (1890)
Neorenesansowy pałac (1890) z parkiem. zabytki: pałace i dwory
Posadowo - Renesansowy pałac (1870) z geometrycznym parkiem francuskim. Stadnina koni wielkopolskich.
Nazwa wsi Posadowo ma prawdopodobnie swoje korzenie w staropolskim słowie "posad" oznaczającym siedlisko bądź gniazdo. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1394r. gdy należała do ro... zabytki: pałace i dwory
Lwówek - Klasycystyczny pałac (1728)
Klasycystyczny pałac (1728, przebudowany XVIII, XIX w.) z parkiem. zabytki: pałace i dwory
czas trwania: 5 godzin
typ: samochodowa
liczba miejsc: 8
stopień trudności: łatwa
dodał: beowulf37
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na