ładowanie mapy
Czermna i szlak na Liwocz
Wyprawę zaczynamy od zwiedzania kompleksu Kościelnego w Czermnej. Najłatwiej dostać się tutaj samochodem, ale są też dogodne połączenia pks z Jasła i Tarnowa.
Po zaparkowaniu samochodu, na obszernym parkingu, pierwszym miejscem do jakiego się udajemy jest Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Po drodze zatrzymujemy się przy Pomniku poległych żołnierzy I Pułku Strzelców Podhalańskich AK i ofiar pacyfikacji.
Po wejściu na wzniesienie, na którym znajduje się Sanktuarium, rozlega się widok na centrum Czermnej. Następnie zwiedzamy nowy kościół, godnym uwagi jest obraz Matki Bożej Pocieszenia, którego powstanie datuje się na 1520 - 1532 r.
Później udajemy do zabytkowego Kościoła pw. św. Marcina, który znajduje się w bliskiej odległości. Drewniany kościół z 1520 r o konstrukcji zrębowej należy do Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.
Zwiedzanie wymienionych miejsc możemy przyjąć za rozgrzewkę, bo teraz przed nami wyprawa, trwająca około dwóch godzin, na najwyższe szczyt Pogórza Ciężkowickiego - Liwocz (562 m n. p. m.). Szlak zaczyna się w centrum wsi, następnie prowadzi przez Rezerwat Przyrody Liwocz. Kulminacyjnym punktem trasy jest wejście na szczyt Liwocz, na którym znajduje się platforma widokowa, z której doskonale widać całą okolicę, a przy dobrej widoczności Tatry.
Z Liwocza szlaki prowadzą jeszcze w różne miejsca, ale my wracamy do miejsca skąd wystartowaliśmy.
Czermna - Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia
Budowa Sanktuarium rozpoczęła się jesienią 1986 roku. 26 sierpnia 2000 roku odbyła się konsekracja świątyni, a 26 sierpnia 2007 roku została podniesiona do rangi Sanktuarium. Data powstania obrazu Matk...
zabytki: kościoły, klasztory, sanktuaria
Czermna - Kościół pw. św. Marcina w Czermnej (1520)
Drewniany kościół (1520, przebudowywany) o konstrukcji zrębowej. W jego wnętrzu znajduje się 5 ołtarzy, późnobarokowa ambona z XVIII w., chrzcielnica kamienna z XVI w. i organy ośmiogłoso...
zabytki: kościoły, klasztory, sanktuaria
Jabłonica - Rezerwat Przyrody Liwocz
Rezerwat Przyrody Liwocz chroni puszczański drzewostan naturalny żyznej i kwaśnej buczyny karpackiej, typowy dla wyższych partii Pogórza Ciężkowickiego. Rosną w nim gatunki roślin chronionych...
przyroda: rezerwaty i pomniki przyrody
czas trwania:
1 dzień
typ:
piesza
dystans: 12,28km
liczba miejsc: 6
stopień trudności:
łatwa