Chciałbym zaproponować spacer po Lesznie, śladami ofiar II wojny światowej. Spacer rozpoczynamy w parku przy Alejach Jana Pawła II, gdzie znajduje się pomnik w hołdzie Polakom ofiarom hitlerowskich represji. Warto dodać, że w miejscu tym był kiedyś największy leszczyński cmentarz.
Dalej udajemy się ulicą księdza Teodora Korcza do ulicy 17 Stycznia. Znajdują się tam trzy miejsca godne uwagi. Jednym z nich jest tablica ku czci torturowanych i pomordowanych przez Gestapo Polaków. Znajduje się ona przy budynku, w którym mieli oni swoją siedzibę.
Dalej dochodzimy do miejsca, które właściwie powinno być pierwszym na trasie naszego spaceru, ponieważ jest to miejsce pierwszej ofiary II wojny światowej w Lesznie. Mowa o Pawle Koprykowskim, który został zastrzelony podczas składania meldunku. Dalej podążamy do zbiegu ulic Lipowej i Starozamkowej. Znajduje się tam pomnik poświęcony poległym żołnierzom armii radzieckiej, którzy zginęli w walce o wyzwolenie Leszna.
Udajemy się na dalszy spacer w kierunku Placu Kościuszki, gdzie mamy następne trzy miejsca dotyczące zbrodni wojennych. Pierwszym z nich jest pomnik poległych harcerzy, zawierający na tablicy pamiątkowej ich nazwiska. Dalej dochodzimy do miejsca, w którym dokonano największej zbrodni na terenie miasta. 21 października w miejscu tym Niemcy rozstrzelali 20 mieszkańców Leszna i powiatu. Na murze, pod którym dokonano tego mordu znajduje się tablica pamiątkowa z nazwiskami pomordowanych.
W bezpośrednim kontakcie wzrokowym dostrzegamy pobliski Pomnik Ofiar Katynia, odsłonięty w 55. rocznicę wymordowania polskich oficerów w Katyniu, Starobielsku i Ostaszkowie. Dalej udajemy się ulicą Niepodległości i Kąkolewską w kierunku cmentarza parafialnego. Warto zatrzymać się przy kaplicy Matki Boskiej Bolesnej, gdzie na jednych ze ścian znajduje się kilka tablic z nazwiskami ofiar minionej wojny. Przechodzimy przez cmentarz. Z drugiej jego strony znajduje się tzw. "mały cmentarz", z mogiłami wojennymi. W jednej z nich spoczywają ofiary mordu na Placu Kościuszki, w drugiej natomiast ofiary mordów w lasach rydzyńskich w latach 1939-1944. Jest jeszcze trzecia mogiła, w której znajdują się szczątki obywateli narodowości żydowskiej.