Dostepna również w Get it on Google Play
Szukasz inspiracji na weekendową wycieczkę? Skorzystaj z gotowych propozycji i daj się porwać przygodzie. Podążaj śladami naszych użytkowników!

Rowerem po katowickich rezerwatach

Jeżeli ktokolwiek mam czas wolny i nie do końca wie jak go w Katowicach wykorzystać, to najlepszą podpowiedzią wydaje się być rowerowa przejażdżka po południowych dzielnicach miasta: Giszowiec, Ochojec i Murcki. W obrębie wspomnianych miejsc, notabene zewsząd otoczonych lasami, miłośnik spacerów i rowerowych eskapad na pewno poczuje się bardziej wyluzowany i wyrwany od szarej codziennej rzeczywistości.

W tychże lasach, poprzecinanych dobrze przygotowanymi trasami rowerowymi, zlokalizowano kilka rezerwatów przyrody, które ze względu na swój charakter z pewnością zasługują na Waszą uwagę. Rozpoczynając wycieczkę od Giszowca mkniemy w kierunku Ochojca dobrze oznaczoną ścieżką rowerową. Pierwszy przystanek wyznaczamy sobie w okolicach zespołu przyrodniczo-krajobrazowego "Źródła Kłodnicy", gdzie możemy szukać początków biegu tej rzeki, a zarazem spotkać się z rzadszymi, w dużej części chronionymi gatunkami roślin.

Jadąc dalej, będąc już w granicach Ochojca, docieramy na teren utworzonego tu rezerwatu florystycznego. Możemy zatrzymać się tu nieco dłużej nad stawem. Jeżeli będziemy mieć szczęście, możemy stanąć oko w oko z dzikiem, sarenką i zajączkiem. Czasem w zaroślach zobaczymy kolorowo upierzonego bażanta. Warto już teraz uzupełnić płyny, gdyż dalsza jazda wiedzie pod górę, w kierunku najwyższego wzniesienia w Katowicach, a mianowicie w kierunku wzgórza Wandy.

Już tutaj mamy okazję podziwiać przepiękny las bukowy, aczkolwiek jego walory docenimy dopiero po przejechaniu drogi szybkiego ruchu łączącej Katowice z Tychami. Tutaj, w miejscu zwanym Siągarnią, utworzono rezerwat "Las Murckowski" będący pozostałością dawnej Puszczy Śląskiej. W tym miejscu znajduje się kilka szlaków, które warto objechać, a z uwagi na dobre oznakowanie nie będziemy mieć najmniejszych kłopotów z dotarciem do punktu wyjściowego.

Na koniec czeka nas jazda z górki w kierunku administracyjnych granic miasta. Nasz ostatni przystanek na szlaku po katowickich rezerwatach znajduje się w lasach w okolicach Hamerli. Docierając do unikatowego rezerwatu Płone Bagno, a mając już za sobą ponad 25 kilometrów jazdy na rowerku należałoby już odpocząć i posilić się. Drogę powrotną można pokonać na wiele sposobów, ale to zależy już od Was. Polecam.

Katowice - Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy "Źródła Kłodnicy"
Rzeki Kłodnicy jako takiej przedstawiać nie trzeba, choć mało kto wie, że ten liczący 75 kilometrów dopływ Odry ma swój początek w katowickich lasach. Jej źródeł należy szukać n... przyroda: parki krajobrazowe
Katowice - Rezerwat florystyczny "Ochojec"
Rezerwat florystyczny "Ochojec" powołano w 1982 roku dla ochrony na Górnym Śląsku kolonii roślin górskich o reliktowym charakterze, w szczególności zaś dla ochrony sta... przyroda: rezerwaty i pomniki przyrody
Katowice - Rezerwat "Las Murckowski"
Rezerwat "Las Murckowski" utworzono ze względów naukowych, dydaktycznych i społecznych. Rezerwat ten to fragment lasu mieszanego o cechach naturalnych. Rezerwat utworzono w 1953 rok... przyroda: rezerwaty i pomniki przyrody
Katowice - Płone Bagno
Płone Bagno to niezwykle ciekawe miejsce, ukryte we wnętrzu lasów murckowskich przy południowo-wschodniej granicy Katowic z Lędzinami i Mysłowicami. Zbiorowisko to należy do coraz rzadszych w... przyroda: jeziora i rzeki
czas trwania: 5 godzin
typ: piesza
dystans: 21,50km
liczba miejsc: 4
stopień trudności: łatwa
dodał: megaclaudio
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na