Proponujemy Państwu spacer po Piszu, niewielkim mieście powiatowym na Mazurach, położonym nad malowniczą rzeką Pisą. Niedaleko jest stąd do Wielkich Jezior Mazurskich, Mikołajek ,Giżycka czy Mrągowa. Samo miasto może być bazą wypadową na Mazury, jest tutaj kilka hoteli, bogata baza noclegowa, wiele restauracji i barów, ale niezaprzeczalnie największym atutem jest atmosfera samej miejscowości.
Spacer nasz rozpoczynamy na dużym rynku, gdzie pomiędzy malowniczymi kamieniczkami stoi neogotycki ratusz. W jego salach znajduje się Muzeum Ziemi Piskiej, gdzie obejrzymy bogate zbiory fauny i flory Puszczy Piskiej. Zaraz za ratuszem znajduje się najstarszy dom w mieście tzw. "dom królewski", w którym podobno nocował król August II Mocny.
Na samym Rynku niedaleko fontanny ustawiono tajemniczą kamienną babę, została ona znaleziona we wsi Wejsuny. Pochodzenie jej nie jest wyjaśnione, jedni uważają że jest to bóstwo plemienia Galindów, a inni że posąg wyrzeźbiony na cześć przemarszu wojsk Napoleona. Tuż przy Miejskim Domu Kultury stoi pomnik Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który był związane z tym regionem, niedaleko stąd, w leśniczówce Pranie powstały jego największe dzieła.
Zejdźmy na chwilę w dół w kierunku pięknej rzeki Pisy do parku, gdzie stoi dwuczęściowy pomnik autora książki „Na tropach Smętka” Melchiora Wańkowicza. Po krótkim spacerze, przez kładkę na rzece powrócimy na rynek, gdzie z tyłu za kamieniczkami mieści się parafia ewangelicko-augsburska. Po ewentualnym odwiedzeniu parafii udajemy się do kościoła św. Wojciecha, który kiedyś był kościołem ewangelickim a obecnie jest katolicki. Kościół został zbudowany w XVII wieku a przebudowany w 1843 roku. We jego wnętrzu na uwagę zasługuje zachowany ołtarz główny z okresu późnego renesansu, odnowiony w 1696 roku oraz barokowa ambona pochodząca z 1701 roku. Z XVII wieku pochodzą m.in.drewniany krucyfiks oraz chrzcielnica.
W mieście możemy jeszcze obejrzeć wiele innych interesujących miejsc i obiektów, jak cmentarz ewangelicki, kąpielisko miejskie nad Jeziorem Roś, kilka pomników, cmentarz komunalny z pomnikami żołnierzy i zesłańców syberyjskich, czy też dwie wieże ciśnień. Wszystkie informacje znajdziecie na portalu polskaniezwykla.pl. Zapraszamy na Mazury, atrakcji nie zabraknie.