Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Start Indeks zmarłych Opis postaci

Biegański Władysław

Żył w latach 1857 - 1917, urodził się w Grabowie nad Prosną. był lekarzem, doktorem medycyny, poza tym logikiem, filozofem i działaczem społecznym. Zajmował się niemal wszystkimi dziedzinami medycyny, zwłaszcza chorobami zakaźnymi i diagnostyką chorób. W lekarskiej karierze był związany z takimi instytucjami jak: kolei warszawsko-wiedeńska (lekarz oddziałowy), "Częstochowianka" (lekarz fabryczny), szpital miejski, Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie (prezes), Towarzystwo Dobroczynności dla chrześcijan (organizator i prezes), Polskie Towarzystwo Krajoznawcze, oddział w Częstochowie (prezes), Towarzystwo higieniczne (założyciel). zainicjował powstanie Biblioteki Miejskiej (obecnie jego imienia). Jego pamięci poświęcono również jeden z głównych placów częstochowskich (nosi jego imię od 1956 roku). Jego pomnik można obejrzeć na Placu Rady Europy, a popiersie tuż przy głównym dworcu kolejowym. z kolei 23 czerwca 2008 roku odsłonięto Ławeczkę Władysława Biegańskiego w Alei NMP z okazji 150-lecia jego urodzin. Pomnik ten zainicjowało Towarzystwo lekarskie. Autorem pomnika jest krakowski rzeźbiarz Wojciech Pondel. Pomnik przedstawia zasiadającego na spiżowej ławce doktora z książką i stetoskopem. Ławeczka została poświęcona przez ks. prałata Stanisława Gębkę. Uroczystościom towarzyszyli przedstawiciele jego miejsca urodzenia, gdzie znajduje się poświęcone mu Muzeum. Częstochowa posiada również późnoklasycystyczny Dom Biegańskiego (na zdjęciach) przy alei Wolności 16 (na przeciw głównego dworca pkp) zbudowany w 1880 roku, który później (po wojnie) stał się siedzibą Towarzystwa Lekarskiego. Upamiętnia go tablica na frontowej ścianie. Obecnie zajmuje go częściowo klub bilardowy.

Dodał: magdalena25

Rozwinął: magdalena25

Zdjęcia

Przejdź do opisu cmentarza

Hołd oddało 3 osób

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na