Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Start Indeks zmarłych Opis postaci

Czekotowski Kazimierz

Kazimierz Czekotowski, (1901-1972). Podjął studia na Politechnicee Warszawskiej, by porzucić je w 1922 roku dla śpiewu. Rozpoczął naukę w konserwatorium warszawskim. W 1927 r. uzyskał dyplom i wyjechał na stypendium do Włoch. Uczył się tam dalej śpiewu i pod pseudonimem Casimiro de Walden i Dewalden występował w radiu i na koncertach w Genui i Mediolanie. W 1929 r. powrócił do kraju. Dwa sezony śpiewał w poznańskim Teatrze Wielkim. W 1931 r. wyjechał do Turcji i przez 5 lat uczył śpiewu w konserwatorium w Ankarze. Także wystęował w radiu, na estradzie, był solistą śpiewakiem Orkiestry Symfonicznej prezydenta Turcji M. Kemala Paszy. Po powrocie do Polski występował w Teatrze Wielkim w Warszawie. Brał udział w koncertach radiowych i filharmonicznych, występował na prowincji. Podczas okupacji niemieckiej występował w kawiarniach warszawskich z orkiestrą Z. Latoszewskiego. Dawał prywatne lekcje śpiewu. Po Powstaniu Warszawskim wyjechał do Krakowa. Potem organizował zycie muzyczne w Zakopanem, a następnie na Wybrzeżu. Prowadził działalność pedagogiczną. W l. 1951-53 prowadził klasę śpiewu w PWSM w Sopocie, gdzie w roku akad. 1951/52 był dziekanem Wydziału Wokalnego. Jednocześnie występował w koncertach symfonicznych w wielu miastach, gościnnie na scenach operowych Poznania i Wrocławia oraz w radiu. W sez. 1953/54 i 1954/55 należał do zespołu Opery w Warszawie; po raz ostatni wystąpił 16. 04. 1955 w partii Scarpii ("Tosca"). W Warszawie od 1953 roku był pedagogiem wokalistą i kierownikiem sekcji wokalnej w Średniej Szkole Muz. im. Kurpińskiego, a od 1961 docentem w PWSM. Tłumaczył z języków wł., franc., ros. teksty pieśni, kantat i oratoriów.

Dodał: km_nida

Przejdź do opisu cmentarza

Hołd oddało 0 osób

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na