Elektrownia znajduje się na "Szlaku elektrowni wodnych". Została usytuowana na rzece Słupi, w urokliwym zakątku wśród lasów, w sąsiedztwie wzgórz morenowych i jest częstym celem wędrówek turystycznych. Budowano ją w latach 1925-1926 i oddano do użytku 27 sierpnia 1926 r. W skład obiektu wchodzi zapora ziemna (długość 220 m), zbiornik o powierzchni 78 ha i pojemności użytkowej 1,38 mln m3, kanały długości 150 m, jaz upustowy oraz umocnienia betonowe.
W czasie II wojny światowej armia niemiecka wysadziła mosty nad kanałem elektrowni Krzynia, dwa mosty na kanale w Konradowie oraz cztery mosty na kanale w Gałąźni Małej. Zniszczono również jaz regulacyjny na kanale łączącym Słupię z Jeziorem Głębokim. W wyniku wysadzenia mostu w Krzyni uszkodzono ścianę czołową elektrowni i woda zalała halę maszyn. Zniszczeniom nie uległy jednak najważniejsze budowle - zapory oraz budynki i urządzenia wszystkich trzech (pozostałe elektrownie leżące na szlaku znajdują się w miejscowościach Strzegomino-Konradowo i Gałąźnia Mała oraz Skarszów Dolny - poza gminą Dębnica Kaszubska).
Elektrownię w Krzyni wyremontowano i uruchomiono jeszcze w 1946 r. W 1948 r. odbudowano też mosty w Krzyni, jeden w Konradowie, natomiast nie odbudowano mostków o lokalnym znaczeniu nad kanałem w Gałąźni Małej, ani też jazu regulacyjnego. W tych trzech elektrowniach pracują do dzisiaj te same turbiny i generatory, które zamontowano w momencie oddawania ich do eksploatacji. Zmodernizowano natomiast urządzenia rozdzielcze wysokiego napięcia. Wszystkie trzy elektrownie mają zbiorniki retencyjne. Dla Gałąźni Małej takim zbiornikiem są Jezioro Głębokie i zbiornik Bytowski, natomiast dla Krzyni i Strzegomina zbiorniki: Krzynia i Konradowo, stanowiące ważny element kompozycyjny lokalnego krajobrazu.