Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: kościoły, klasztory, sanktuaria Opuszczony kościół ewangelicki (1900-1902)

Pisarzowice

Opuszczony kościół ewangelicki (1900-1902)

Opuszczony kościół ewangelicki (lata budowy 1900-1902). Konstrukcja neoromańska, wzniesiona z kamienia polnego i czerwonego piaskowca, według projektu Arnolda Hartmana. Fundatorem był książę Gustawa von Curland. Kościół powstał w hołdzie zmarłemu synowi księcia, Wilhelmowi Biron. Według legendy Wilhelm zmarł w wyniku upadku z konia w miejscu, na którym stanął później kościół. Kościół wykończono w 1912 roku.

Kres świetności budowli przypada na rok 1945, kiedy to polscy milicjanci, szukając niedobitków wojsk niemieckich wysadzili drzwi piwniczne, co w przyszłości umożliwiło działanie złodziejom i wandalom, którzy obrócili kościół w ruinę. Część ocalałych dóbr (ławy, dzwon, organy) można podziwiać w kościele w Mąkoszycach i w Mikorzynie.

Obecnie kościół nie ma dachu, ani szczytu wieży (konstrukcja zawalił się przed kilku laty w wyniku uderzenia pioruna). Zawaleniem grozi strop, w którym pojawiły się prześwity. Pomimo zakazu wejścia na posesję budynek jest jednym z ulubionych miejsc filmowców i fotografów.

2 października 2018 r. gmina Kobyla Góra ogłosiła kolejny, piąty przetarg na sprzedaż obiektu wraz z gruntem. 19 października wyłoniono nowego właściciela posesji - mieszkańca Poznania. Nowy właściciel zadeklarował chęć przekształcenia kościoła w miejsce organizowania wystaw i plenerów malarskich.

Opis uzupełnił: malwina1808 10-09-2013

Opis uzupełnił: regalia92 21-02-2019

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Pisarzowice
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na