Cerkiew prawosławna Zaśnięcia NMP i św. Jerzego (XIV w., rozbudowana XV/XVI w., zniszczona 1945, odbudowana). Niezwykle ciekawym jest ten obiekt, ponieważ stanowi zlepek dwóch gotyckich kościołów.
W początku XIV wieku wybudowany został kościół parafialny Najświętszej Marii Panny przy średniowiecznym szpitalu miejskim św. Jerzego. Kościołem tym opiekowali się Augustianie. Tuż obok kościoła z fundacji księcia oleśnickiego Konrada I wybudowano murowaną, gotycką kaplicę dla potrzeb szpitala, w celu oddzielenia funkcji kościoła od potrzeb szpitalnych.
Po złożeniu przez księcia hołdu lennego czeskiemu królowi Janowi Luksemburskiemu do Oleśnicy sprowadzono Benedyktynów - braci słowiańskich. Dla nich, następca na książęcym tronie Konrad II oleśnicki wybudował w miejscu gotyckiej kaplicy kościół p.w. św. Jerzego. Ponieważ budowę kościoła datuje się na rok 1380 nie mógł tego dokonać (jak podaje wiele internetowych źródeł) książę Konrad I oleśnicki, który zmarł 27 grudnia 1366 roku, trudno żeby był fundatorem kościoła blisko 20 lat po swojej śmierci.
W roku 1505 z polecenia wrocławskiego biskupa Jana V Turzo oba kościoły zostały połączone w jedną całość oraz podniesiono XV wieczną wieżę. Po zniszczeniach z II wojny kościół został odremontowany i przekazany wyznawcom prawosławnym. Znajdujący się tu ikonostas został przywieziony z Warszawy.