Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Tulce

Renesansowa kapliczka

Dawniej stała między wsiami Bylin i Kleszczewo, gdzie do rozbiorów przebiegała granica między województwami kaliskim i poznańskim; w XIX w. przeniesiono ją na plac przy kościele Narodzenia NMP w Tulcach. Prostopadłościan na wysokiej kolumnie nakryty daszkiem ma po bokach płyciny ze scenami Biczowania (od północy), Upadku pod Krzyżem (od zachodu) i Opłakiwania (od wschodu). Po stronie południowej znajduje się krucyfiks, pod którym widać płaskorzeźbę przed- stawiającą klęczących fundatorów kapliczki: kupca poznańskiego Jana Winklera i jego żonę Elżbietę. Na kolumnie wykuto herby obojga, a także gmerk z literami H H, który wskazuje, że ów niezwykły kamienny zabytek jest najprawdopodobniej dziełem Henryka Horsta, rzeźbiarza czynnego w Poznaniu w latach ok. 1590-1612.  Kościół tulecki to jeden z najstarszych zabytków ceglanych w Polsce. Obecną późnobarokową formę uzyskał podczas rozbudowy w 1784 r. Późnoromańskie cegły z pierwszej połowy XIII w. musiały być dobrze wypalone - nietynkowane mury zachowały się w nadzwyczaj dobrym stanie. Dziś jest to sanktuarium maryjne - wewnątrz w ołtarzu głównym znajduje się otoczona kultem gotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z ok. 1500 r. (koronowana w 1979 r.). Szczególnie liczne pielgrzymki przybywają tu na święto Matki Boskiej Pocieszenia - w niedzielę przed lub po 8 września.

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Tulce
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na