W XIV wiecznej wsi istniał drewniany kościółek, który należał do parafii w Chechle. W XVI wieku wieś była własnością Bonerów i Firlejów, panów na zamku w Ogrodzieńcu.
Obecny kościół pochodzi z roku 1601. Kościół zbudowany z drewna modrzewiowego, bez użycia gwoździ, jest budowlą orientowaną, jednonawową, z mniejszym, prostokątnie zamkniętym prezbiterium i przyległą doń zakrystią. Ten niewielki ( 14 m długości, 6 m szerokości ) kościółek nakrywa dwuspadowy dach z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę.
Wewnątrz zastosowano płaskie stropy. Uroku dodaje niewielki chór muzyczny i belka tęczowa z krucyfiksem. Ołtarze późnobarokowe, w głównym z obrazem św. Marka. XVII wieczny posąg Chrystusa Zmartwychwstałego przeniesiony został tutaj z kościoła w Chechle, do którego w zamian przeniesiono późnogotycką figurę św. Mikołaja. Na uwagę zasługuje drewniane, barokowe, epitafium księdza Krzysztofa Zawalskiego ( zmarłego w roku 1673 ) z postacią zmarłego.
W roku 1928 wieś ogarnął wielki pożar, który strawił wiele domostw krytych strzechą - kościół ocalał . W roku 2006, ten kościół wpisany do rejestru zabytków, poddany został gruntownej renowacji. Z pobliskiego wzgórza Świniuszki, najwyższego w okolicy, roztacza się widok na Pustynię Błędowską i zamek w Ogrodzieńcu. Poniżej , na zboczu, znajduje się wejście do jaskini, która zaliczana jest do grupy najgłębszych jaskiń na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej. To miejsce warto zwiedzić !